Adana’da Gezilecek Yerler

ADANA’DA GEZİLECEK YERLER

Adana dendiğinde her ne kadar aklımıza ilk olarak geleneksel yemekleri gelse de tarihi ve barındırdığı mimari güzellikleri ile de şahane bir şehirdir. Başta en çok bilinen ilçesi olan Çukurova olmak üzere Seyhan ve Yüreğir olmak üzere bu ilçelerinde gezilecek yerler mevcuttur. Müzeleri gezmekten hoşlanan sanatseverlerin şehrin merkezine iki gün ayırması yeterli olacaktır. Adana gezilecek yerler listesine buyrun…

  • Taş Köprü

Adana’da gezilecek yerlerin başında, Taş Köprü tarih boyu birçok uygarlığa ev sahipliği yapmasına rağmen ne zaman yapıldığına dair net bir bilgi bulunmamaktadır.

Taş Köprü

Hakkında bilinen tek bilgi Hitit imparatoru Hattusili’nin Suriye’ye giderken Adana üzerinden geçtiği ve buraya köprü yaptırdığıdır. Köprü ile ilgili ilk kaynak Grekçe dilinde yazılmış bir kitabedir. Şuan bu kitabe Adana Arkeoloji Müzesi’nde korunmaktadır. Kitabede yer alan bilgiye göre köprü Auxentios adlı bir mimar tarafından yapılmıştır. Daha sonra köprü yıllar içerisinde birçok onarıma girmiştir. Köprü 310 metre olup üzeri parke taş ile döşenmiştir. Üzerinde yer alan süslemelere gelirsek eğer kuzeyin 11. kemeri üzerinde var olan aslan ve ay yıldız kabartmalar bulunur. Taş köprü Adana’nın merkezinde yer almaktadır. Taş köprüye ulaşmak için Seyhan ilçesinden minibüse binip son durukta inilmelidir.

  • Ulu Camii ( Ramazanoğlulları Camii)

Adana’da gezilecek yerlerin bir diğeri ise, Ulu Camii Adana’nın Seyhan ilçesinde bulunan ve 16. Yüzyıldan kalma bir yapıdır.

Ulu Camii

Ulu Camii 1998’e kadar Adana’nın en büyük camii olma unvanını taşımıştır. Daha sonra ise Sabancı Merkez Camii inşa edilmiştir. Ulu Camii 1509 yılında Ramazanoğlu Halil Bey tarafından inşasına karar verilmiştir.

  • Sabancı Merkez Camii

Adana’da gezilecek yerlerin bir diğeri ise, Sabancı Merkez Camii bulunduğu konum itibariyle her yerden görülen gösterişli bir yapıdır. Türkiye Diyanet Vakfı ve Sabancı Vakfı’nın işbirliği ile birlikte gerçekleştirilmiştir.

Sabancı Merkez Camii

1988’ de temeli atılmış olup on yıl içerisinde bitirilmiştir. Balkanların ve Orta Doğu’nun en büyük camii unvanına sahiptir. Sabancı Merkez Camii’ inde klasik Osmanlı motifleri göze çarpmış olsa da Sultan Ahmet Camii’ne oldukça benzetilmektedir.

  • Adana Merkez Park

Adana’da gezilecek yerlerin bir diğeri ise, Adana Merkez Park 2004 yılında açılan Seyhan Nehri’nin iki yakasında bulunan bir yapıdır.

Parkın güneyinde Sabancı Merkez Camiin ve kuzey sınırında Galleria Alışveriş Merkezi bulunmaktadır. Adana Merkez Parkta toplamda 400 binden fazla bitki bulunmaktadır.

  • Seyhan Barajı & Gölü

Adana’da gezilecek yerlerin bir diğeri ise, Adana’yı, Seyhan Nehri’nin sebep olacağı su baskınlardan korumak amacıyla 1956 yılında açılmıştır.

Seyhan Barajı sahip olduğu manzarasıyla Adana’ya gelen turistlerin uğrak noktası olmuştur. Yakınlarında birçok kafe ve balık restoranı bulunmaktadır. Ayrıca gölün ortasında Sevgi Adası bulunmaktadır.

  • Büyük Saat

Adana, 32 metrelik Büyük Saat adlı yapı ile Türkiye’nin en büyük saat kulesine sahiptir. Büyük Saat’in yapımı 1881 yıllara uzanır.

Vali Ziya Paşa tarafından yapılan yapı zaman içerisinde çok yıpranmasına rağmen onarılmıştır. Adana Büyük Saat modernleşmenin bir simgesi olarak kabul görmektedir.

  • Tarihi Kazancılar Çarşısı

Adana’da gezilecek yerlerin bir diğeri ise, Büyük Saat’e yakın bir konumda bulunan Tarihi Kazancılar Çarşısı bir kapalı çarşıdır.

Tarihi Kazancılar Çarşısında, geçmişte bakırcılar ve kazancılar yer alırken günümüzde çeşitli dükkânlar bulunmaktadır. Çarşı akşamları ise bir ziyafet noktasına dönüşür. Adana’nın en meşhur kebapları burada yapılır.  

  • Adana Arkeoloji Müzesi

1924 yılında kurulan Adana Arkeoloji Müzesi ülkemizin bilinen en eski müzesidir. Adana ve Çukurova çevresinde bulunan tarihi kalıntılara ev sahipliği yapmaktadır.

Kurulduğundan bu yana birçok yere taşınmıştır. Günümüzde Reşat Bey binasında yer almaktadır. Müzede; Hitit, Asur, Fenike, Frig, Roma ve Bizans eserler bulunur.

  • Varda (Alman) Köprüsü

Adana’da gezilecek yerlerin bir diğeri ise, Varsa Köprü’sünü Almanlar inşa ettiği için çoğu kişi Alman köprüsü de denir.

Yapılmasının amacı ise Berlin-Bağdat yolunu tamamlamasıydı. 1900 yılların başında yapılan bu köprü 200 metre uzunluğunda 99 metre yüksekliğindedir. 2012 yılında vizyona giren Skyfall filminde birçok sahne bu köprüde çekilmiştir.

  • Anavarza Antik Kenti

Adana’da gezilecek yerlerin bir diğeri ise, Anavarza Antik Kenti Adana’nın 70 km kuzeydoğusunda yer alan içerisinde Roma ve Bizans’a ait kalıntılar bulunur.

Yıllar içerisinde yapılan birçok savaşlar ve istilalar Anavarza Antik Kenti’ni yıpratmıştır. Günümüzde ise Adana Müzesi Başkanlığı kazı çalışmalarına devam etmektedir.

ADANA

Türkiye’nin nüfus olarak en kalabalık şehirlerden biri olan Adana’ya gitmeyi düşünenler için tüm merak edilenleri Daktilos olarak cevaplıyoruz. Adana gezimanya? Adana gezilecek yerler? Adana hava durumu? Adana Aladağ? Adana kebap? Adana adliyesi? Adana ilçeleri? Adana haber? Adana merkez? Adana İzmir uçak?

Adana, Türkiye’nin en kalabalık şehirlerinden biridir. Birçok televizyon dizisine de konu olmuş olan Adana, başta Çukurova ve Seyhan olmak üzere 15 tane ilçeye sahiptir. Bu kadar kalabalık bir şehirde de ticaret ve kültür turizmi de oldukça yoğundur.

Adana şehrinin komşularını incelediğimizde güneyinde Mersin, kuzeyinde Niğde ve Kayseri, doğusunda Kahramanmaraş, Osmaniye ve Hatay bulunur. İklimini incelediğimizde ise bilen bilir Adana sıcağı diye bir tabir vardır. Akdeniz ikliminin etkisinde olup özellikle Ağustos ayında oldukça sıcaklık artar. Kış aylarında ise soğuk ve yağışlı geçer. Maden yatakları bakımından incelediğimizde ise ülkemizin en önemli dördüncü bölgesidir.

ADANA NEREDEDİR?

Adana, Akdeniz Bölgesi ’inde bulunan Türkiye’nin en kalabalık altıncı şehridir. Adana’nın 15 tane ilçesinden sadece 2 tanesi sahil ilçesidir. Buralarda Karataş ve Yumurtalık sahilleridir. Ayrıca Adana tarıma elverişli kentlerimizden biridir.

ADANA’YA NE ZAMAN GİDİLİR?

Adana’yı iklimin açısından değerlendirdiğimizde yazları oldukça sıcak, kışlarının ise dondurucu soğuğa sahip olmasa da yağışlı ve soğuk olduğunu görüyoruz. Bu nedenle hemen hemen her mevsim gezilmeye müsait bir şehirdir. Ama Adana’ya gitmek için en uygun dönem ne zaman derseniz; size cevabımız bahar dönemi olur. Çünkü Adana’nın kavurucu sıcağında gezmektensen ya da soğuk ve yağmurlu zamanında seyahat etmektense en uygun dönem kesinlikle bahar dönemidir. Son olarak şunu belirtmeliyiz ki; Adana’ya asla gitmemeniz gereken dönem yaz ayıdır. Derecenin 40’ı bulduğu dönemlerde kavrulmamak ve yollarda helak olmamak için Adana gezinizi yazın yapmamanızı öneriyoruz.

Festival ruhunu seven, tarihi ve kültürel yapılarını incelemekten zevk alan kişiler için özellikle eylül ayı Adana’ya gitmek, orayı keşfetmek güzel bir tercih olabilir. Adana’nın gelenekselleşmiş uluslararası film festivali olan Uluslararası Adana film festivali bu döneme denk gelmektedir. Bir diğer festival ise Adana’nın geleneksel yemeklerinin sunulduğu Adana Lezzet Festivali her yıl ekim ayında gerçekleşmektedir. Birbirinden güzel Adana yemeklerini tatmak için Adana’ya yolunuz ekim ayında düşebilir.

ADANA’YA NASIL GİDİLİR?

Adana ilimiz bir ticari durak konumunda olduğu için hava yolu, demiryolu ve kara yolu olmak üzere pek çok şekilde ulaşıma açıktır. Adana’ya kendi aracı ile seyahat etmeyi düşünenler eğer İstanbul’dan yola çıkacaklarsa sırasıyla Bolu, Ankara, Aksaray ve Pozantı rotasını takip etmelidirler.  İzmir’den yola çıkacaklar için ise Afyon, Konya ve Ereğli rotasını takip etmelidirler.

ADANA’DA NEREDE KALINIR?

Adana şehrimiz konaklama bakımından ele alındığında her türlü ihtiyaca ve bütçeye uygun otellere sahiptir. Adana’nın merkezinde kalmak istiyorsanız eğer Seyhan ve Yüreğir ilçelerindeki otelleri tercih edebilirsiniz.

ADANA OTELLERİ

Adana ticaretin aktif olarak işlediği bir şehir olduğu için sadece turistler değil aynı zamanda iş insanları da buraya seyahat ederler. Adana’nın otelleri konforuyla, ekonomik olarak uygunluğuyla ve merkezi bir konumda olmasıyla oldukça tercih edilmektedir.

ADANA MUTFAĞI

Adana dendiğinde aklımıza ilk Adana Kebabı gelir. Adana’da klasik bir kahvaltı ile karşı karşıya olmazsınız. Kültürleri gereği kahvaltıda dahi Ciğer Kebabı gibi ağır yemekler bulunur. Klasik bir kahvaltı tercih edenler için ise Levent Börekçilik mekânına yöneltmektedir.

ADANA’DA GECE HAYATI

Ticaretin merkezi olan bu şehirde gece hayatı da oldukça aktiftir. Gelen ziyaretçilere seçenekler sunulmuştur. Özellikle Turgut Özal, Gazipaşa, ve Baraj Yolu üzerine güzel mekanlar mevcuttur. Fasıllar, meyhaneler gibi çeşitli mekânlar bulunur. 

ADANA’DA ALIŞVERİŞ

Adana’nın tarihi ve mutfağı haricinde alışveriş tutkunlarına da seçenek sunar. Özellikle Çakmak Caddesi’nde çok güzel seçenekler bulunur. Çakmak Caddesi’nde ayrıca Çakmak Plaza Alışveriş Merkezi de bulunur.

ADANA’DAKİ FESTİVALLER

Uluslararası Adana Film Festivali’nden daha önce bahsetmiştik. Bunun haricinde her yıl nisan ayında düzenlenen Portakal Çiçeği Karnavalı mevcuttur. Bu karnavalda insanlar baharın gelişini açık hava konserleriyle, sokak şovlarıyla ve düzenlenen sergilerle kutlar.

ADANA İÇİN FAYDALI BİLGİLER

Adana İl ve Kültür ve Turizm Müdürlüğü:  0 322 458 84 28

Adana Valiliği: 0 322 459 27 43

Adana Belediyesi: 0 322 455 35 00