ADIYAMAN’DA GEZİLECEK YERLER

ADIYAMAN’DA GEZİLECEK YERLER

Adıyaman şehri sahip olduğu güzellikler ile bir günde gezilebilecek bir şehir değildir. Camileri, müzeleri ve anıtları ile oldukça kültürel zenginliğe sahiptir.

  • Nemrut Dağı

1987 ‘de UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne alınan Nemrut Dağı çok önemli yapıdır. Nemrut Dağının yamaçlarında ise tanrıya olan sevgiyi göstermek için yapılan Helenistik döneme ait kalıntılar bulunur.

Bu anıtsal heykeller 8- 10 metre civarındadır. Nemrut’ giderken yol önce asfalt daha sonrasında ise taş parkeden oluşur.

  • Arsameia Ören Yeri

Kitabelerden de anlaşıldığı üzere Arsameia MÖ 2. Yüzyıldan Arsemez tarafından Kahta Çayı’nın doğusunda Eski Kahta Kalesi’nin karşısında kurulmuştur. Güneyinde Antiochos-Herakles tokalaşma steli bulunur. Tepe üzerinde ise Mithridathes Callinichos’un mezar tapınağı ve sarayı yer alır.

Arsameia tapınağının en önemli yanı Kommagene tarihine ait birçok tapınak ve kitabeye ev sahipliği yapmasıdır. Arsameia Ören Yeri Adıyaman’ ya 60 km uzaklıktadır.

  • Yeni Kale

Yeni Kale’nin eski bilinen adı Kahta Kalesi’dir. Yeni Kale zaman içerisinde birçok kez yenilenmiştir.

Kalenin en büyük özelliği içerisinde birçok kitabeye sahip olmasıdır. Kale içerisinde çarşı, zindan ve gizli su yolları vardır. Kale’den Nymphois’e inen su yolu tünel aracılığı ile Arsameia’ya bağlanır.

ADIYAMAN

Adıyaman’a gitmeyi düşünen öğrenciler için tüm merak edilenleri Daktilos olarak cevaplıyoruz. Adıyaman gezimanya? Adıyaman haber? Adıyaman tütünü? Adıyaman Ünal? Adıyaman tütünü? Adıyaman üniversitesi? Adıyaman hava durumu? Adıyaman seçim sonuçları? Adıyaman menzil? Adıyaman son dakika? Adıyaman ilçeleri?

Adıyaman ülkemizin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Orta Fırat bölümünde yer alır. Palanlı Mağarası bize Adıyaman şehrinin MÖ. 40000 yılına ait tarihi ve kalıntılarının var olduğunu işaret etmektedir. Adıyaman toplamda 9 ilçeye sahiptir. Adıyaman çevresindeki iller ise şu şekildedir; kuzeyinde Malatya, batısında Kahramanmaraş, güneybatısında Gaziantep, güneydoğunda Şanlıurfa ve Diyarbakır bulunur.

Adıyaman ilimizdeki tarihi eserler söz konusu olduğunda karşımıza Roma ve Helenist döneme ait eserler çıkar. Bu eserlerden en bilineni yaklaşık 2206 metre yüksekliğindeki Nemrut Dağı’nın üzerindedir. Bu kalıntıların etrafı UNESCO tarafından İnsanlığın Kültür Mirası listesine alınmıştır. 1988 yılına gelindiğinde ise milli park ilan edilmiştir. Milli park ve kalıntıları görmek isteyen turistler Adıyaman’a mayıs ve eylül aylarında gelmelidirler.

Adıyaman şehri sahip olduğu güzellikler ile gelen turistleri büyülemektedir. Özellikle Emevi, Abbasi, Selçuklu ve Osmanlı’dan kalan camiler göz doldurmaktadır. Mor Petrus Klisesi başta olmak üzere birçok dini yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Adıyaman Müzesi’ne gelecek olursak 30 binin üzerinde tarihi eserlere sahip olduğunu görüyoruz. Alışveriş yapmak ve Adıyaman’a ait bir şeyler satın almak isteyen için ise Oturakçı Pazarı bulunmaktadır.

Adıyaman’nın Kahta ilçesinde Yeni Kale ve Gerger Kalesi tek parça kaya üzerinde bulunmakta ve görenleri hayrete düşürmektedir. Bu mimarinin yapının içerisinde zindan, ibadethane ve saklı su yolları bulunmaktadır. Adıyaman’nın sahip olduğu başka bir önemli yapı ise modern harika niteliğinde olan Atatürk Barajı’na sahiptir. Atatürk Barajı ise Türkiye’nin en büyük barajı ve şehrin en büyük tatlı su kaynağı unvanına sahiptir. Adıyaman dendiğinde en çok merak edilen doğa güzelliği ise Nemrut Dağı’dır. Nemrut dağında ise güneşin doğuşu ve batışı da izleyenleri büyülemektedir. Cennet Irmağı ve filmlere dahi konu olan Fırat Nehri bu şehirdedir.

ADIYAMAN NEREDEDİR?

Adıyaman ülkemizin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Orta Fırat bölümünde yer alır.

ADIYAMAN’A NE ZAMAN GİDİLİR?

Adıyaman şehri Toros dağlarının etkisiyle kuzeyinde ve güneyinde farklı iklimlere sebebiyet verir. Kuzeyde kalan kısımlarda yazlar kurak ve serin, kış ayları ise yağışlı soğultur. Güneyinde kalan kısımlarda ise yazlar kurak ve sıcakken, kışları ılık ve yağışlıdır. Adıyaman için en uygun seyahat zamanı mayıs ve eylül ayları arasındadır.

ADIYAMAN’A NASIL GİDİLİR?

Adıyaman şehrine birçok şekilde gitme seçeneğiniz bulunmaktadır. Karayolu, havayolu, tren yolu ve feribot ile Adıyaman şehrine seyahate çıkabilirsiniz.

Karayolunu tercih edecekler için rota şu şekildedir; Gaziantep, Şanlıurfa, Malatya, Kahramanmaraş ve Diyarbakır’dır.

Demiryolu’nu tercih edecekler için Elazığ-Adana ve Adana-Elazığ rotaları mevcuttur.

ADIYAMAN’DA NEREDE KALINIR?

Adıyaman geçmişten bu yana sahip olduğu tarihi eserlerle birlikte yerli ya da yabancı birçok turistin ilgi odağı olmuştur. Turistik bir şehir olduğu için konaklama imkânının sağlanması Adıyaman için çok önemlidir. Adıyaman’ın şehir merkezin oteller mevcuttur. Ama tarihi eserlere yakın olmak isteyenler için Nemrut Dağı’nın eteklerinde Karadut Köyü’nde havuzlu oteller mevcuttur. Otellerin fiyatları sunulan seçeneklere göre değişiklik göstermektedir.

ADIYAMAN MUTFAĞI

Adıyaman mutfağının temelini et, buğday ve bakliyatlar oluşturur. Adıyaman halkının geleneksel salataları mevcuttur. Ayrıca cacıklarda da oldukça farklı tarifleri vardır. Ana yemeklerinde ise soğan ve köftenin bulunduğu Ebuzer Giffari Kebabı, patlıcanla hazırlanan Dövmeç, kuşbaşı et ve patlıcanla hazırlanan Besni Tavası çok meşhurdur.  Tatlı olarak bahsedecek olursak özellikle tene, top ve peynirli irmik çok meşhurdur.  Adıyaman mutfağının muhteşem yemeklerini tatmak için birçok mekân mevcuttur. Kebap ve et çeşitleri için Kebapçı Beko, kavurma çeşitleri için Sofra Restoran bulunur. Şehir merkezine uzak olmasıyla bilinen ve yemekleri ile ünlü olan Paşakonağı Restoran bulunmaktadır. Şehir merkezinde ana caddeye paralel bulunan Süreyya Et Lokantası’nde ise en çok Adıyaman Kebabı tercih edilir.

ADIYAMAN GECE HAYATI

Gece hayatı Adıyaman şehrimiz için aktif değildir. Halk daha çok restoranlara yemek yemeye ve ev misafirliklerine gitmeyi tercih eder. Müzik dinlemeyi tercih edenler için ise Cafe Reina, Adıyaman Makara Bar ve otellerin eğlence salonları tercih edilebilir. Bunların haricinde Otel Grand İsias Bar, Bozdoğan Otel Bar’da bulunan otellerin içindeki mekanlar eğlenceyi sağlamaktadır.

ADIYAMAN FESTİVALLER

Adıyaman festivallerin yoğun yaşandığı bir şehirdir.

Adıyaman Arsemia Müzik Festivali haziran ayında şehir merkezinde gerçekleşir.

Uluslararası Nemrut- Kommagene Festivali 25-27 Haziran tarihlerinde Kahta’da gerçekleşir.

Eğitim ve Kültür Festivali ise her yıl eylül ayında Besni’ de gerçekleşir.

Zerban Şenlikleri 20 Temmuzda Çelikhan bölgesinde gerçekleşir.

ADIYAMAN’DA ALIŞVERİŞ

Adıyaman ekonomik anlamda gittikçe gelişen bir şehirdir. Avmeler ile birlikte kişilere farklı zevk ve tercih seçenekleri sunar. Tarihi eserlerin minyatürleri gibi hediyelik eşyaları satın alabilirsiniz. Adıyaman’ın geleneksel ürünlerine Oturakçı Pazarı’nda ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu pazarda Adıyaman’a özgü geleneksel halılar dokunur.

ADIYAMAN İÇİN FAYDALI BİLGİLER

Belediye: 0 416 214 04 46

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir