Ağız Ve Diş Sağlığı Bölümü Hangi Üniversitelerde Var

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI BÖLÜMÜ TANITIMI
Üniversite sınavına hazırlanan her öğrenci, seçeceği bölüm konusunda endişe yaşar. Ağız ve diş sağlığı bölümünü seçmek isteyen öğrenciler için, tüm merak edilenleri Daktilos olarak cevaplıyoruz. Ağız ve diş sağlığı bölümü nedir? Ağız ve diş sağlığı bölümü dersleri nelerdir? Ağız ve diş sağlığı bölümü 2019 yılı bilgileri nelerdir? Ağız ve diş sağlığı bölümü ne zaman açıldı? Ağız ve diş sağlığı bölümü DGS hakkında bilgiler nelerdir? Ağız ve diş sağlığı bölümü yorumları nelerdir? Ağız ve diş sağlığı bölümü nasıldır? Ağız ve diş sağlığı bölümü ekşi yorumları nelerdir? Ağız ve diş sağlığı bölümü ataması nasıldır?

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI BÖLÜMÜ NEDİR?
Ağız ve diş sağlığı bölümü, diş hekimlerinin yanında çalışacak yardımcı hemşire yetiştiren bir bölümdür.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI BÖLÜMÜNÜ OKUMAK İÇİN GEREKENLER NELERDİR?
Ağız ve diş sağlığı bölümü genellikle kız öğrencileri tercih etmektedir. Bu bölümü seçmek isteyen kişilerin güvenilir, titiz ve sorumluluk bilinci gelişmiş olmalıdır.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI BÖLÜMÜNÜN AMACI NEDİR?
Ağız ve diş sağlığı bölümünün amacı, diş hekimlerine yardımcı olabilecek, laboratuvar aşamalarını yürütebilecek nitelikli ve teknik eleman yetiştirmektir.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI BÖLÜMÜ HANGİ PUAN TÜRÜYLE ÖĞRENCİ ALIR?
Ağız ve diş sağlığı bölümü 2 yıllık bir bölüm olup, TYT puanına göre öğrenci alımı yapmaktadır.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI BÖLÜMÜ HANGİ DERSLERİ ALIR?
1.Yıl: ORAL RADYOLOJİDE KLİNİK YARDIMCILIĞI, KONSERVATİF DİŞ TEDAVİSİNDE KLİNİK YARDIMCILIĞI, ENDODONTİDE KLİNİK YARDIMCILIĞI, PROTETİK DİŞ TEDAVİSİNDE KLİNİK YARDIMCILIĞI, AĞIZ DİŞ ÇENE CERRAHİSİNDE KLİNİK YARDIMCILIĞI, PEDODONTİDE KLİNİK YARDIMCILIĞI, PERİODONTOLOJİDE KLİNİK YARDIMCILIĞI, ORTODONTİDE KLİNİK YARDIMCILIĞI,
MESLEKİ TERMİNOLOJİ, ATA. İLK. ve İNK.TAR.I, TEMEL İNGİLİZCE I, TÜRK DİLİ I, STERİLİZASYON-DEZENFEKSİYON, MADDE ve ARAÇ BİLGİSİ I, AĞIZ ANATOMİSİ, KLİNİK UYGULAMALAR I, ATA.İLK.VE İNK.TAR II, TEMEL İNGİLİZCE II, TÜRK DİLİ II,
2.Yıl: MESLEK ETİĞİ ve DEONTOLOJİ, MADDE ve ARAÇ BİLGİSİ II, KLİNİK UYGULAMALAR II,
MUAYENEHANE YÖNETİMİ, BİLGİSAYAR, KLİNİK UYGULAMALAR III
Seçmeli Dersler: FARMAKOLOJİ, MİKROBİYOLOJİ, EKONOMİK BÜYÜME ve GELİŞME, İLERİ ON PARMAK YAZIM TEKNİKLERİ, BULAŞICI HASTALIKLAR, ARAŞTIRMA YÖNTEM ve TEKNİKLERİ, KALİTE YÖNETİM SİSTEMLERİ, ERGONOMİ, WEB TASARIMI, İLK YARDIM, HALKLA İLİŞKİLER, DOSYALAMA- ARŞİVLEME, İLETİŞİM

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI BÖLÜMÜ MEZUNLARI NE YAPAR?
Ağız ve diş sağlığı bölümünü bitiren öğrencilere ön lisans diploması verilir. “Ağız ve Diş Sağlığı Teknikeri” olarak çalışmaya hayatına başlarlar.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI BÖLÜMÜ KOLAY MI?
Ağız ve diş sağlığı bölümü, dersleri bakımından oldukça zor bir bölümdür. Kişilerin tercih etmeden önce iyice düşünmeleri gerekmektedir.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI BÖLÜMÜNÜN İŞ İMKÂNLARI NELERDİR?
Ağız ve diş sağlığı teknisyenlerinin kendileri adına özel muayene açmaları mümkün değildir. Devlet hastanelerinde, üniversite hastanelerinde ve diş sağlığı merkezlerinde sağlık teknikeri olarak çalışabilirler.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI BÖLÜMÜNÜN ÇALIŞMA ALANLARI NELERDİR?
Ağız ve diş sağılığı bölüm mezunlarının bağımsız çalışma imkânları olmadığı için kamu veya özel sektörde çalışabilmektedir. Diş klinikliklerinde, ağız ve diş sağlığı hastane ve merkezlerinde sağlık teknikeri olarak çalışabilirler. Özel hastanelerde de rahatça iş bulabilirler. Ayrıca KPSS’de başarı elde edenler de devlet kurumlarında memur olarak görev alabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir