Aktüerya Nedir

AKTÜERYA BÖLÜMÜ TANITIMI

Üniversite sınavına hazırlanan her öğrenci seçeceği bölüm konusunda endişe yaşar. Aktüerya bölümünü seçmek isteyen öğrenciler için tüm merak edilenleri Daktilos olarak açıklıyoruz. Aktüerya bölümü dersleri? Aktüerya bölümü puanları? Aktüerya bölümü maaşları? Aktüerya bölümü ne iş yapar? Aktüerya bölümü iş olanakları? Aktüerya bölümü mezunu ne iş yapar?

AKTÜERYA BÖLÜMÜ NEDİR?

Aktüeryanın kelime anlamı öngörülemeyen olaylar ve bu olayların karşısında çıkabilecek finansal sonuçlarla eğitim ve araştırmalar yapan bir bölümdür.

AKTÜERYA BÖLÜMÜNÜ OKUMAK İÇİN NELER GEREKLİDİR?

Aktüerya bölümünü okumak isteyen kişilerin öncelikle ekonomi konularına yatkın ve matematikte başarılı olması gerekir. Ayrıca analitik düşünebilmeli, ayrıntılarla uğraşmayı sevmeli ve son derece dikkatli olmaları gerekmelidir.

AKTÜERYA BÖLÜMÜNÜN AMACI NEDİR?

Aktüerya bölümünün amacı öngörülemeyen olaylar ve bu olayların karşısında çıkabilecek finansal sonuçlar hakkında eğitim ve araştırmalar yapacak uzman kişiler yetiştirmektir.

AKTÜERYA BÖLÜMÜ HANGİ PUAN TÜRÜNDE ÖĞRENCİ ALIR?

Aktüerya bölümü MF puan türüne göre öğrenci alan bir bölümdür.

AKTÜERYA BÖLÜMÜ MEZUNLARI NE YAPAR?

Aktüerya bölümünü bitiren kişilere “Aktüer” ünvanı verilir. Aktüerler çeşitli sigortalar hakkında programlar hazırlar. Zamansız başımıza gelebilecek olaylar hakkında örneğin ölümler, kazalar gibi durumlar hakkında istatistiksel veriler ortaya koyarlar. Sonrasında ona göre program belirler. Finansal olarak çalışacakları şirkete göre maddi yükümlülüğünü belirler.

AKTÜERYA BÖLÜMÜ KOLAY MI?

Her bölümün kendine göre zorlukları vardır. Aktüerya bölümü ise matematik ağırlıklı birçok bölüm gibi öğrenciyi zorlamaktadır. Öğrenciler, istatistiksel işlemler yapacakları için detaylar, ayrıntılar çok önemlidir. Bu nedenle bu bölümü seçmeden önce bu kıstasların göz önünde bulundurulması gerekir.

AKTÜERYA BÖLÜMÜ İŞ İMKANLARI NELERDİR?

Aktüerya bölümü hem kamu kurum ve kuruluşlarda hem de özel sektörde iş imkanına sahip bir bölümdür. Aktüerya bölümü mezunları devlet kuruluşlarında çalışmak istiyorsa KPSS’de başarılı olması gerekir. Özel sektörde çalışacakların ise yabancı dil başta olmak üzere, çeşitli kurs ve seminerle katılarak kendilerini geliştirmelidir.

AKTÜERYA BÖLÜMÜ ÇALIŞMA ALANLARI NELERDİR?

-Sigorta şirketleri

-Emekli sandıkları

-SSK

AKTÜERYA BÖLÜMÜ OLAN ÜNİVERSİTELER HANGİLERİDİR?

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ (Ücretsiz)

(Fen-Edebiyat Fakültesi)

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ (Ücretsiz)

(Fen Fakültesi)

AKTÜERYA BÖLÜMÜ DERSLERİ NELERDİR?

1.Yıl: İngilizce I, Matematik I, İstatistik, İktisada Giriş I, Bilgisayar Programlama, Sigortacılığın Temelleri, Türk Dili I, İngilizce II, Matematik II, Olasılık, İktisada Giriş II, Temel Bilgi ve İletişim Tekn. Kullanımı, Doğrusal Cebir, Türk Dili II

2.Yıl: İleri Matematik I, Matematiksel İstatistik I, Finansal Matematik I, Atatürk İlke ve İnkilapları Tarihi, Demografi ve Yaşam Modellerine Giriş, İleri Matematik II, Matematiksel İstatistik II, Hayat Sigortaları Matematiği, Atatürk İlke ve İnk.Tar. II

3.Yıl: Aktüerya Matematiği I, Hayat Dışı Sigortalar Matematiği I, Regresyon Çözümlemesi, Aktüeryal Yazılımlar, Aktüerya Matematiği II, Sigorta ve Finans için Stokastik Süreçler

4.Yıl: Risk Kuramı,

Seçmeli Dersler: İngilizce III, Genel Muhasebe, Sigorta Muhasebesi ve Finansal Raporlama, Finansal Matematik II, İngilizce IV, Sigorta İstatistiği, Sayısal Çözümleme, Ürün ve Finans, Hukuka Giriş, İletişim, Felsefeye GirişBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir