Anaokulu Öğretmenliği Açıköğretim Puanları

ANAOKULU ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMÜ TANITIMI
Üniversite sınavına hazırlanan her öğrenci, seçeceği bölüm konusunda endişe yaşar. Anaokulu öğretmenliği bölümünü seçmek isteyen öğrenciler için tüm merak edilenleri Daktilos olarak cevaplıyoruz. Anaokulu bölümü taban puanları nelerdir? Anaokulu öğretmenliği bölümü olan üniversiteler hangisidir? Anaokulu öğretmenliği bölümü hakkında bilgiler nelerdir? Anaokulu öğretmenliği puanları nedir?

ANAOKULU ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMÜ NEDİR?
Anaokulu öğretmenliği bölümü, 0-6 yaş grubu çocukların zihinsel, bedensel ve sosyal yönden gelişimlerini sağlıklı bir şekilde tamamlamalarını sağlayacak, bireyler yetiştiren bir bölümdür.

ANAOKULU ÖĞRETMENİ OLMAK İÇİN NE GEREKLİDİR?
Anaokulu öğretmenleri öncelikle belli bir pedagojik eğitimden geçmiş olmalıdır. Eğitimin haricinde hitap edecekleri kitle çocuklar olacağı için sempatik, sabırlı ve iyi bir diksiyona sahip olmaları gerekir. Bakımlı ve temiz olmaları, çocukların gözünde örnek biri olmaları da başka bir olması gerekendir.

ANAOKULU ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMÜNÜN AMACI NEDİR?
Anaokulu öğretmenliği bölümünün amacı okul öncesi eğitim veren kurumlara öğretmen yetiştirmektir. Ayrıca mezun bireyler meslek liselerinde ve okul öncesi birçok eğitim kuruluşunda öğretmen olarak görev alabilirler.

ANAOKULU ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMÜ HANGİ PUAN TÜRÜ İLE ÖĞRENCİ KABUL EDER?
Anaokulu öğretmenliği bölümü SOZ puan türü ile öğrenci almaktadır.

ANAOKULU ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMÜ DERSLERİ NELERDİR?
1.Yıl: Eğitime Giriş, Eğitim Felsefesi, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi – I, İngilizce İletişim – I, Türk Dili – I, Bilişim Teknolojileri, Erken Çocukluk Eğitimine Giriş, Çocuk Sağlığı ve İlk Yardım, Eğitim Sosyolojisi, Eğitim Psikolojisi, Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi – II, İngilizce İletişim – II, Türk Dili – II, Genel Kultur Seçmeli Dersi – I , Erken Çocukluk Döneminde Gelişim,
Bebeklik Döneminde Gelişim ve Eğitim,
2.Yıl: Türk Eğitim Tarihi, Bilimsel Araştırma Yöntemleri, Seçmeli – I, Alan Seçmeli Dersi – I,
Erken Çocuklukta Fen Eğitimi, Erken Çocuklukta Matematik Eğitimi, Okul Öncesi Eğitim Programları, Öğretim Teknolojileri, Öğretim İlke ve Yöntemleri, Seçmeli – II, Genel Kultur Seçmeli Dersi – II, Topluma Hizmet Uygulamaları, Alan Seçmeli Dersi – II, Erken Çocuklukta Müzik Eğitimi, Erken Çocuklukta Oyun Gelişimi ve Eğitimi, Erken Çocukluk Eğitiminde Drama
3.Yıl: Türk Eğitim Sistemi ve Okul Yönetimi, Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme, Seçmeli – II, Genel Kultur Seçmeli Dersi – III, Alan Seçmeli Dersi – III, Erken Çocuklukta Sanat Eğitimi, Çocuğu Tanıma ve Değerlendirme, Erken Çocuklukta Öğrenme Yaklaşımları, Eğitimde Ahlak ve Etik, Sınıf Yönetimi, Seçmeli – IV, Genel Kültür Seçmeli Dersi – IV, Alan Seçmeli Dersi – IV, Erken Çocukluk Döneminde Çevre Eğitimi, Çocuk Ruh Sağlığı, Erken Çocukluk Dönemi Edebiyatı
4.Yıl: Öğretmenlik Uygulaması – I, Okullarda Rehberlik, Seçmeli – V, Alan Seçmeli Dersi – V, Karakter ve Değer Eğitimi, Okula Uyum ve Erken Okur Yazarlık Eğitimi, Öğretmenlik Uygulaması – II, Özel Eğitim ve Kaynaştırma, Seçmeli – VI, Alan Seçmeli Dersi – VI, Erken Çocukluk Eğitimi Politikaları

ANAOKULU ÖĞRETMENLİĞİ MEZUNLARI NE YAPAR?
Okul öncesi eğitim öğretmenliği bölümü mezunları 3 – 6 yaş arası çocuklara bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal yönden sağlıklı bir şekilde gelişmelerinden sorumlu kişilerdir. Okula henüz başlamamış çocuklara özgüven kazandıran davranışlar ve okuma yazmaya hazırlık niteliğinde aktiviteler yapılır. Çocukların el kol koordinasyonunu geliştirici, günlük ihtiyaçlarını kendileri yapabilecek düzeyde olanları öğrenmelerini sağlanır.

ANAOKULU ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMÜ KOLAY MI?
Anaokulu öğretmenliği bölümü çocuklarla vakit geçirmeyi seven onlarla yeri geldiğinde aynı dilden konuşmayı becerebilen bireyler için ideal bir bölümdür.

ANAOKULU ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMÜ İŞ İMKÂNLARI NELERDİR?
Anaokulu öğretmenliği bölümü mezunları devlete bağlı kurumlarda “Anaokulu öğretmenliği” unvanı ile çalışabileceği gibi özel kurumlarda da görev alabilir. Ayrıca akademik kariyer yapma imkanı da vardır.

ANAOKULU ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMÜ ÇALIŞMA ALANLARI NELERDİR?
MEB’e bağlı Kız Meslek Liselerinde, ilköğretim okulları ile resmi ve özel kurumların anaokullarında okul öncesi eğitim kurumlarında çalışabilirler. Olanakları elverenler kendi iş yerlerini de açabilirler. Ülkemizde okul öncesi eğitim öğretmenlerine gereksinim çok fazladır.

ANAOKULU ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMÜ OLAN ÜNİVERSİTELER
*BOĞAZİÇİ EĞİTİM FAKÜLTESİ
* ORTA DOĞU TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ
* HACETTEPE EĞİTİM FAKÜLTESİ
* ANKARA EĞİTİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ
* EGE EĞİTİM FAKÜLTESİ
* GAZİ GAZİ EĞİTİM FAKÜLTESİ
* BAŞKENT EĞİTİM FAKÜLTESİ
* DOKUZ EYLÜL BUCA EĞİTİM FAKÜLTESİ
* MARMARA ATATÜRK EĞİTİM FAKÜLTESİ
* ANADOLU EĞİTİM FAKÜLTESİ
* ÇUKUROVA EĞİTİM FAKÜLTESİ
* ULUDAĞ EĞİTİM FAKÜLTESİ
* SELÇUK EĞİTİM FAKÜLTESİ
* ONDOKUZ MAYIS EĞİTİM FAKÜLTESİ
* PAMUKKALE EĞİTİM FAKÜLTESİ
* ÇANAKKALE ONSEKİZ MART EĞİTİM FAKÜLTESİ
* MUĞLA EĞİTİM FAKÜLTESİ
* MERSİN EĞİTİM FAKÜLTESİ
* SÜLEYMAN DEMİREL BURDUR EĞİTİM FAKÜLTESİ
* İNÖNÜ EĞİTİM FAKÜLTESİ
* ABANT İZZET BAYSAL EĞİTİM FAKÜLTESİ
* KARADENİZ TEKNİK FATİH EĞİTİM FAKÜLTESİ
* ONDOKUZ MAYIS AMASYA EĞİTİM FAKÜLTESİ
* SAKARYA EĞİTİM FAKÜLTESİ
* KARADENİZ TEKNİK GİRESUN EĞİTİM FAKÜLTESİ
* CUMHURİYET EĞİTİM FAKÜLTESİ
* ATATÜRK EĞİTİM FAKÜLTESİ
* PAMUKKALE EĞİTİM FAKÜLTESİ
* ONDOKUZ MAYIS SİNOP EĞİTİM FAKÜLTESİ
* YÜZÜNCÜ YIL EĞİTİM FAKÜLTESİ
* ÇANAKKALE ONSEKİZ MART EĞİTİM FAKÜLTESİ
* SÜLEYMAN DEMİREL BURDUR EĞİTİM FAKÜLTESİ
* ANADOLU AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ
* ONDOKUZ MAYIS ÜNYE İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir