Anestezi Bölümü Sayısal Mı

ANESTEZİ BÖLÜMÜ TANITIMI
Üniversite sınavına hazırlanan her öğrenci, seçeceği bölüm konusunda tedirginlik yaşar. Anestezi bölümünü seçmek isteyen öğrenciler için Daktilos olarak merak edilen tüm soruları cevaplıyoruz. Anestezi bölümü nedir? Anestezi bölümünün dersleri nelerdir? Anestezi bölümünün puan türü nedir? Anestezi bölümünün iş imkânları nelerdir?

ANESTEZİ BÖLÜMÜ NEDİR?
Anestezi bölümü, ameliyatlarda görev almak üzere sağlıkçı elemanlar yetiştiren bir bölümdür.

ANESTEZİ BÖLÜMÜNÜ OKUMAK İÇİN NE GEREKLİDİR?
Anestezi bölümünü okumak isteyen bir öğrencinin sayısal derslere ilgi duyması gereklidir. Bir tıp ekibiyle çalışacağı için dikkatli, titiz ve sorumluluk sahibi olması gerekmektedir.

ANESTEZİ BÖLÜMÜNÜN AMACI NEDİR?
Anestezi bölümünün amacı ameliyatlarda doktorlara yardımcı olacak anestezi uzmanı yetiştirmektir.

ANESTEZİ BÖLÜMÜ HANGİ PUAN TÜRÜYLE ÖĞRENCİ ALIYOR?
Anestezi bölümü TYT puanına göre öğrenci almaktadır.

ANESTEZİ BÖLÜMÜNÜN DERSLERİ NELERDİR?
1.YIL: Anatomi, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi-I, Fizyoloji, İngilizce-I, Sistem Hastalıkları, Temel Anestezi-I, Tıbbi Terminoloji, Türk Dili-I, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi-II, Cerrahi Hastalıklar ve İşlemler, Enfeksiyon Kontrol Ve Sterilizasyon Esasları, İngilizce-II, Temel Anestezi-II, Temel Bilgi Teknolojileri, Türk Dili-II
2.YIL: Beslenme İlkeleri, Enteral, Parenteral Beslenme, Biyomedikal Teknolojisi, Enfeksiyon Hastalıkları, İleri Yaşam Desteği Uygulamaları, Klinik Anestezi-I, Mesleki Sorumluluk ve Etik, Ağrıya Yaklaşım ve Girişimler, Farmakoloji, İlk Yardım, Kişilerarası İletişim, Klinik Anestezi-II, Postoperatif Yoğun Bakım,
Seçmeli Dersler: Çevre Koruma, İş Sağlığı ve Güvenliği, Eleştirel Düşünme, Yaratıcılık ve Girişimcilik, Sağlık Psikolojisi, Kalite Güvencesi ve Kalite Yönetim Sistemleri

ANESTEZİ BÖLÜMÜ MEZUNLARI NE YAPAR?
Anestezi bölümünü başarı ile bitiren kişiye “Anestezi Sağlık Teknikeri” ünvanı verilir. Anestezi teknikeri her türlü ameliyatlarda hastanın uyutulması için gerekli tıbbi işlemleri, doktorun emriyle uygular.

ANESTEZİ BÖLÜMÜ KOLAY MI?
Anestezi bölümü hem teorik hem de teknik açıdan zor bir bölümdür. Seçmeyi düşünen bireylerin sabırlı kişiler olması gerekmektedir. Bu nedenle tercih edilmeden önce iyi düşünülmelidir.

ANESTEZİ BÖLÜMÜ İŞ İMKÂNLARI NELERDİR?
Anestezi bölümü 2 yıllık bir bölümdür. Sağlık bölümünün en popüler mesleğidir. Kişi eğer iyi bir hastaneye dahil olursa mesai saatleri açısından da oldukça rahat eder.

ANESTEZİ BÖLÜMÜ ÇALIŞMA ALANLARI NELERDİR
Anestezi bölümü mezunları, devlete, üniversitelere veya özel kişilere ait hastanelerde çalışabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir