arşivcilik bölümü kaç yıllık

ARŞİVCİLİK BÖLÜMÜ TANITIMI
Üniversite sınavına hazırlanan her öğrenci seçeceği bölüm konusunda endişe yaşar. Arşivcilik bölümünü seçmek isteyen öğrenciler için tüm merak edilenleri Daktilos olarak açıklıyoruz. Arşivcilik bölümü taban puanları nedir? Arşivcilik bölümü açıköğretim de okunur mu? Arşivcilik bölümü dersleri nelerdir? Arşivcilik bölümü olan üniversiteler hangileridir? Arşivcilik bölümü nedir? AÖF Arşivcilik bölümü nedir? Arşivcilik ve kütüphanecilik bölümü taban puanları nedir?  Arşivcilik ve kütüphanecilik bölümü nedir? 

ARŞİVCİLİK BÖLÜMÜ NEDİR?
Arşivcilik bölümü yazılı, görsel tüm dokümanların güvenle saklanarak gerekli bulunan şartlarda tekrar çıkarılmasını sağlayan bir bölümdür.

ARŞİVCİLİK BÖLÜMÜNÜ OKUMAK İÇİN NELER GEREKLİDİR?
Arşivcilik bölümünü okumak isteyen öğrencilerin,  sözel alanda başarılı, genel kültürü yüksek, öğrenmeye ve araştırmaya açık biri olması gerekir. Ayrıca yabancı dil bilmek bu bölüm için çok önemlidir.  Bu alanda çalışmak isteyenlerin kapalı yerlerde çalışmaktan rahatsız olmayacak kişiler olmaları da başka bir faktördür.

ARŞİVCİLİK BÖLÜMÜNÜN AMACI NEDİR?
Arşivcilik bölümü kamu kurum ve kuruluşları ile özel ve tüzel kişilerin faaliyetleri sonucu oluşan belgeleri koruyan birimlerin kurulmasına ve işletilmesine ilişkin kuram ve yöntemler konusunda eğitim ve araştırma yapmaktır.

ARŞİVCİLİK BÖLÜMÜ HANGİ PUAN TÜRÜNDE ÖĞRENCİ ALIR?
Arşivcilik bölümü EA puan türü ile öğrenci alır.

ARŞİVCİLİK BÖLÜMÜ DERSLERİ NELERDİR?
Arşivcilik bölümünde 4 yıllık eğitim süresinin ilk iki yılında kütüphanecilik programında okutulan dersler aldırılır. Daha sonra belge ve belge bilim, kataloglama ve sınıflama, bilgisayar gibi dersler verilir. Ayrıca öğrenciler çeşitli arşivlerde uygulama yaparlar.

ARŞİVCİLİK BÖLÜMÜ MEZUNLARI NE YAPAR?
Arşivcilik bölümünü başarı ile bitiren kişilere  “Arşivci” ünvanı verilir.  Arşivci, arşive gelen kitap, belge ve malzemenin tarih, konu ve ilgili olduğu kuruluşlara göre sınıflandırılması, düzenlenmesi, korunması, arandığında bulunarak ilgili yerlere gönderilmesi, yabancı dilde ya da eski harflerle yazılmış eserlerin tercüme ettirilerek çalışmalarda kaynak olarak değerlendirilmesi ve hizmete hazır halde tutulması, arşivdeki malzemenin bakım ve temizliğinin sağlanması gibi işleri yapar.

ARŞİVCİLİK BÖLÜMÜ KOLAY MI?
Arşivcilik bölümü büyük bir titizlik ve dikkat gerektiren bir meslektir. Ayrıca bu bölümü seçmek isteyen kişilerin kapalı alanlarda çalışmaktan hoşlanması gerekir. Arşivcilik bölümü kişinin yabancı dil bilmesi ile daha da başarıya ulaşmasını sağlar.

ARŞİVCİLİK BÖLÜMÜ İŞ İMKÂNLARI NELERDİR?
Arşivciler, Devlet Arşiv Genel Müdürlüğü arşivinde, Cumhuriyet Dönemi Arşivinde, gazete ve hastane arşivlerinde, kütüphanelerde çalışabilirler. Yabancı dil bilmek mezunların maaşlarına fayda sağlar. Arşivcilerin günden güne değeri daha da artmaktadır.

ARŞİVCİLİK BÖLÜMÜ ÇALIŞMA ALANLARI NELERDİR?
Arşivciler, devlet ve askeri arşivlerde ya da özel kuruluşların arşiv bölümlerinde görev alabilir. Günümüzde kurum ve kuruluşların sahip olduğu belgeler artıkça arşivcilerin değeri daha da anlaşılmaktadır.

ARŞİVCİLİK BÖLÜMÜ OLAN ÜNİVERSİTELER HANGİLERİDİR?
ANKARA ÜNİVERSİTESİ (Ücretsiz)

(Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi)

ANKARA YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ (Ücretsiz)

(İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi)

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ (Ücretsiz)

(Edebiyat Fakültesi)

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ (İÖ)

(Edebiyat Fakültesi)

ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ (Ücretsiz)

(Edebiyat Fakültesi)

ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ (İÖ)

(Edebiyat Fakültesi)

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ (Ücretsiz)

(Edebiyat Fakültesi)

İSTANBUL MEDENİYET ÜNİVERSİTESİ (Ücretsiz)

(Edebiyat Fakültesi)

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ (Ücretsiz)

(Edebiyat Fakültesi)

KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ (Ücretsiz)

(Fen-Edebiyat Fakültesi)

MARMARA ÜNİVERSİTESİ (Ücretsiz)

(Fen-Edebiyat Fakültesi)

MARMARA ÜNİVERSİTESİ (KKTC Uyruklu)(Ücretsiz)

(Fen-Edebiyat Fakültesi)

OSMANİYE KORKUT ATA ÜNİVERSİTESİ (Ücretsiz)

(Kadirli Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi)

YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ (Burslu)

(İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi)

YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ (%75 İndirimli)

(İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi)

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir