Besicilik Bölümü Mezunları

BESİCİLİK BÖLÜMÜ TANITIMI
Üniversite sınavına hazırlanan her öğrenci, seçeceği bölüm konusunda endişe yaşar. Besicilik bölümünü seçmek isteyen öğrenciler için tüm merak edilenleri Daktilos olarak cevaplıyoruz. Besicilik bölümü taban puanları nedir? Besicilik bölümü nedir? Besicilik bölümü ne hedefliyor?

BESİCİLİK BÖLÜMÜ NEDİR?
Besicilik bölümü, büyükbaş ve küçükbaş hayvanların en üst seviyede verim vermesi için eğitim veren bir bölümdür.

BESİCİLİK BÖLÜMÜNÜ OKUMAK İÇİN NE GEREKLİDİR?
Besicilik bölümünü okumak için bireylerin, biyolojiye ve ekonomiye ilgili, hayvan yetiştirmekten hoşlanan bilişimci kişiler olmaları gerekir.

BESİCİLİK BÖLÜMÜNÜN AMACI NEDİR?
Besicilik bölümünde amacı büyükbaş ve küçükbaş hayvanlardan, en üstün verimi elde edecek şekilde yetiştirmeyi bilen bireyle elde etmektir.

BESİCİLİK BÖLÜMÜ HANGİ PUAN TÜRÜ İLE ÖĞRENCİ ALIYOR?
Besicilik bölümü TYT puanı ile öğrenci almaktadır.

BESİCİLİK BÖLÜMÜ DERSLERİ NELERDİR?
1.Yıl: ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ-I, BİLGİSAYAR, HAYVAN BESLEME İLKELERİ, HAYVAN YETİŞTİRME İLKELERİ, STAJ, TEKNİK RESİM, TÜRK DİLİ-I, ÜNİVERSİTE YAŞAMINA GEÇİŞ, YABANCI DİL-I, YEM BİTKİLERİ ÜRETİMİ, ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ-II, GENETİK VE HAYVAN ISLAHI, HAYVAN BESLEME BİYOKİMYASI, HAYVANCILIKTA MEKANİZASYON, STAJ, TOPLUMA HİZMET UYGULAMALARI, TÜRK DİLİ-II, ÜREME BİLGİSİ VE SUNİ TOHUMLAMA, YABANCI DİL-II, YEMLER BİLGİSİ
2.Yıl: BÜYÜKBAŞ HAYVAN YETİŞTİRME, HAYVAN BESLEME, HAYVANCILIK UYGULAMALARI-I, HAYVANCILIKTA SAĞLIK KORUMA, KANATLI HAYVAN YETİŞTİRME, KÜÇÜKBAŞ HAYVAN YETİŞTİRME, TARIM EKONOMİSİ, YEM ANALİZ VE DEĞERLENDİRME TEKNİKLERİ, HAYVAN BARINAKLARI, HAYVAN HASTALIKLARI, HAYVANCILIK UYGULAMALARI-II, HAYVANSAL ÜRÜNLER VE TEKNOLOJİSİ, ORGANİK TARIM İLKELERİ VE MEVZUAT, RASYON HAZIRLAMA TEKNİĞİ, SEÇMELİ-4, TARIMSAL YAYIM VE İLETİŞİM

Seçmeli Dersler:
İYİ TARIM UYGULAMALARI

BESİCİLİK BÖLÜMÜ MEZUNLARI NE YAPAR?
Besicilik programını bitirenlere “Besicilik Teknikeri” unvanı verilir. Besicilik teknikerleri, özellikle çiftliklerde mühendislere yardım eder. Beside olacak hayvanların alımı, satımı, bakımı gibi işleri yapar.

BESİCİLİK BÖLÜMÜ KOLAY MI?
Besicilik bölümünde okumak isteyen öğrencilerin biyolojiye ilgili açık havada çalışmaktan hoşlanan kirli ve pis kokulu ortamlarda bulunmaktan rahatsız olmayan bedence sağlam kimseler olmaları gerekir.

BESİCİLİK BÖLÜMÜ İŞ İMKÂNLARI NELERDİR?
Besicilik teknikerliğinin yapılmasında cinsiyet önemli değildir. Hayvancılık işletmelerinin kapasitesi ve sayısının artması için gerekli önlemleri alacak elemanlara ihtiyaç duyulur.

BESİCİLİK BÖLÜMÜ ÇALIŞMA ALANLARI NELERDİR?
Besicilik bölümü mezunları, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığına bağlı birimlerde, belediyeler ve özel kuruluşlara ait hayvan çiftliklerinde, et entegre tesislerinde, kendilerine ait hayvancılık işletmelerinde, hayvancılıkta kullanılan yem maddeleri üretim ve pazarlaması işlerinde çalışabilirler.

BESİCİLİK BÖLÜMÜ HANGİ ÜNİVERSİTELERDE BULUNUR?

DİCLE ÜNİVERSİTESİ (DİYARBAKIR) Diyarbakır Tarım Meslek Yüksekokulu Süt ve Besi Hayvancılığı
GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Süt ve Besi Hayvancılığı YGS-2
EGE ÜNİVERSİTESİ (İZMİR) Ödemiş Meslek Yüksekokulu Süt ve Besi Hayvancılığı

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ (BURSA) Karacabey Meslek Yüksekokulu Süt ve Besi Hayvancılığı

DİCLE ÜNİVERSİTESİ (DİYARBAKIR) Diyarbakır Tarım Meslek Yüksekokulu Süt ve Besi Hayvancılığı

EGE ÜNİVERSİTESİ (İZMİR) Ödemiş Meslek Yüksekokulu Süt ve Besi Hayvancılığı

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Süt ve Besi Hayvancılığı

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ (BURSA) Karacabey Meslek Yüksekokulu Süt ve Besi Hayvancılığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir