Beslenme ve Diyetetik Okuyanlar

Beslenme ve Diyetetik Bölümü ( Diyetisyenlik Bölümü ) Tanıtımı
Üniversiteye giriş sınavlarına hazırlanırken bir yandan da hangi bölümü seçsem diye düşünen öğrenci adayları için beslenme ve diyetetik bölümü hakkında merak ettikleri bilgileri, puanları ve çalışma alanlarıyla ilgili bilinmesi gerekenleri Daktilos farkıyla paylaşıyoruz. Beslenme ve Diyetetik dersleri, beslenme ve diyetetik nedir ? Diyetisyen nasıl olunur? Diyetisyen kime denir? Diyetisyenlik bölümü hakkında bilgiler.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Nedir?
Beslenme ve diyetetik bölümü 1962 yılında ilk kez Hacettepe üniversitesinde kuruldu. Beslenme ve besinlerle ilgili bilimsel yaklaşımlarla sağlığın korunması ve beslenme bozukluklarına dayalı hastalıkların iyileştirilmesi alanında uzman kişilerin yetiştirilmesi ve insan sağlığının korunmasının sağlanması adına eğitimin verildiği bölümdür. Beslenme ve diyetetik bölümünü başarı ile tamamlayan kişilere diyetisyen ya da beslenme uzmanı ünvanı verilir.

Diyetisyen Olmak İçin Ne Gereklidir ?
Diyetisyen; beslenme ve diyetetik alanında en az lisans eğitim almış, bireylerin ve toplumların beslenme alışkanlıklarını değerlendirerek insanlara en uygun beslenme diyet tedavisini belirleyen, uygulayan, takibini yapan uzman kişiye denir. Diyetisyen; besinleri, besinlerin değerlerini,faydalarını ve zararlarını, aynı zamanda beslenmeyi en iyi şekilde bilen, besinlerden ve beslenmeden kaynaklanan insan vücudunda oluşan ve oluşabilecek sağlık sorunlarını araştıran, var olan besin kaynaklarını sağlık ve hijyen kurallarına uygun olarak kullanılmasını sağlayan mesleğin uzmanı kişilerdir ve aynı zamanda beslenme gibi konularda bireyi ve toplumu bilgilendiren, bilinçlendiren, beslenmeye bağlı sebeplerle oluşan hastalıklarda ve diğer özel durumlarda tıbbi ve cerrahi tedavilere uygun beslenme programı belirleyen, eğitim veren, uygulatan ve izleyen yetkili tek meslek alanıdır.
Beslenme ve Diyetetik ( Diyetisyenlik ) bölümünün amacı nedir ?
Beslenme ve diyetetik programının amacı halkın sağlığına etki eden besinlerin tüketimi ve beslenme alışkanlıklarını bilimsel şekilde analiz ederek kişilere en uygun tedavinin uygulanması için diyet planlamasını gerçekleştiren uzman kişiler yetiştirmektir.

Beslenme ve Diyetetik Dersleri Nelerdir?
4 yıllık beslenme ve diyetetik bölümü ders programı üniversiteler arası ufak farklılıklar göstermekle birlikte okutulan belli başlı dersler aşağıdaki gibidir;
1.Yıl – Kimya, Fizyoloji, Anatomi, Beslenme İlkeleri, Organik Kimya, Tıbbi Biyoloji ve Genetik
2.Yıl – Toplum Sağlığı ve Beslenmesi, Besin Teknolojisi, Besin Kimyası, Beslenme Biyokimyasına Giriş, Genel Mikrobiyoloji, İşletme Yönetimi, Besin Kontrolü ve Mevzuatı, Besin Kimyası ve Analizleri
3.Yıl – Anne ve Çocuk Beslenmesi, Toplumda Beslenme Durumunun Saptanması, Toplu Beslenme Sistemlerine Giriş, Hastalıklarda Tıbbi Beslenme Tedavisine Giriş, Sağlık Bilimlerinde Araştırma Yöntemleri, Topluma Hizmet Uygulamaları, Çocuk Hastalıklarında Beslenme, Toplumda Beslenme Sorunları ve Epidemiyoloji, Toplu Beslenme Sistemleri, Hastalıklarda Tıbbi Beslenme Tedavisi, Biyoistatistik
4. Yıl – Bitirme projeleri ve Hastane, kurum, saha stajları
Beslenme ve diyetik bölümü ders programı dahilinde öğrencilerin alabileceği bölümle ilgili belli başlı seçmeli dersler aşağıda sıralanmıştır;
Beslenme ve Diyetetik Seçmeli Dersler;
Beslenme Antropometrisi, Beslenme Durumu Tarama Testleri, Beslenme Eğitimi ve Danışmanlığı, Beslenme Ekolojisi, Beslenme ve Diyetetik Alanında Etik, Diyetetik Uygulamalarda İlke ve Sorunlar, Fitoterapi ve Fonksiyonel Besinler, Geriatride Beslenme, Gıda Katkı Maddeleri ve Besin Toksisitesi, Nutrigenetik ve Epigenetik, Olağandışı Durumlarda Beslenme Yönetimi, Sporcu Beslenmesi, Standart Tarife ve Ürün Geliştirme, Toplu Beslenme Hizmetlerinde Kalite Sistemleri, Toplu Beslenme Sistemlerinde İnsan Kaynakları Yönetimi, Türk Mutfak Kültürü, Dünya Mutfak Sanatları, Beslenme ve Sağlık Psikolojisi, Hastalıklarda Fizyopataloji, Mesleki Alanda Akademik Yazma Becerileri, Mesleki Alanda İletişim Becerileri, Sağlık Antropolojisi ve Sosyolojisi, Besin – İlaç Etkileşimi

Beslenme ve Diyetetik ( Diyetisyenlik ) Bölümü Mezunları Ne Yapar ?
Beslenme ve diyetetik bölümünü başarılı bir şekilde tamamlayan öğrenciler, eğer yüksek lisans eğitimine devam etmek isterlerse beslenme ve diyetetiğin yanı sıra anatomi, biyokimya, fizyoloji, halk sağlığı ve metabolizma dallarında eğitimlerine devam edebilirler.
Diyetisyenler, yönetici diyetisyen, tedavi diyetisyeni ve halk sağlığı diyetisyeni olarak ayrılırlar.
Yönetici diyetisyen hastane, okul, yurt, iş yeri ve kamu kuruluşları gibi yerlerde, besinlerin satın alınması, hazırlanması, pişirilmesi ve servis yöntemiyle ilgili araştırmalar ve çalışmalarla uğraşır. İnsanların en iyi şekilde beslenmesi için planlama yapar ve takibini gerçekleştirir.
Tedavi diyetisyeni, hastaların hastalık derecesine göre en uygun beslenme diyet programını belirleyen ve uygulatan kişilerdir.
Halk sağlığı diyetisyenleri sağlık merkezlerinde görev alırlar ve halkın sağlıklı beslenmesi için gereken uyarıları ve önerileri insanlarla paylaşırlar. Öte yandan diyetisyenler gıda teknolojisinde eğitimci ya da danışman olarak göre alabilirler.

Diyetisyenlik Hangi Puan Türüyle Öğrenci Kabul Etmektedir?
Beslenme ve Diyetetik bölümü MF-3 Puan türüyle öğrenci kaydı almaktadır.

Diyetisyenlik Bölümü Kolay Mı ?Üniversitelerde her bölümün kendine göre zorluğu vardır. Diyetisyenlik bölümü kazanması ve okuması çok kolay olmayan bölümlerden biridir. Diyetisyenler halkın sağlığını yakından ilgilendiren beslenme alışkanları üzerine çalıştıkları için sıkı bir eğitim sürecinden geçerler. Diyetisyenlik bölümünü kazanabilecek kadar başarılı bir öğrenciyseniz bitirme konusunda da çok zorlanmayacaksınız demektir.

Diyetisyen İş İmkanı Nedir ?
Diyetisyenlik bölümü yani Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunları için iş bulma olanağı diğer bölümlerde olduğu gibi mezunların artmasıyla birlikte düşmektedir. Mezun olur olmaz büyük paralar kazanmayı hedeflemiyor ve sabırlı, azimli olacaksanız tercih edebileceğiniz bir meslek grubudur. Türkiye’de 2.000’den fazla Diyetisyenlik bölümü mezunu bulunmaktır bu rakam ABD’de 70 Binden fazladır. Bu rakamlara kıyasla diyetisyenlik ülkemizde yeni gelişen bir uzmanlık alanıdır.
Diyetisyenlerin Çalışma Alanları Nelerdir ?
Diyetisyen, uluslararası meslek sınıflamasında Tıp, Diş Hekimliği, Hemşirelik ve benzeri diğer mesleklerle birlikte sağlık sınıfı içinde yer almaktadır.

Diyetisyenlerin çalışma alanları nelerdir ?
Yataklı ve Yataksız Tedavi Kurumları, Aile Sağlığı Merkezleri, Okullar, Renal Bakım Üniteleri, Kreşler, Diyabet Üniteleri, Zayıflama Merkezleri, Oteller, Metabolik Üniteler, Huzurevleri, Enteral-Parenteral Beslenme Destek Grupları, İşçi Beslenmesi, Yemek Fabrikaları, Onkoloji Üniteleri, Sporcu Beslenmesi, Kamu Kuruluşları, Transplantasyon Üniteleri, Yaşlılıkta Beslenme, Hava Ulaşım Hizmetleri, Rehabilitasyon Üniteleri, Okul Beslenme Eğitimi Programları, Deniz Ulaşım Hizmetleri, Kardiyoloji Üniteleri, Besin Pazarlama Hizmetleri, Demiryolu Ulaşım Hizmetleri, Besin Kontrol Laboratuvarları, Restoranlar, Uluslararası Kuruluşlar
Ayrıca, mezunlar akademisyenliğin yanı sıra; toplu beslenme yapılan kurumlarda, besin ve beslenmeyle ilgili özel veya kamu kuruluşlarında yönetici, araştırıcı ve eğitici olarak da çalışabilmektedirler.

Diyetisyen Kliniği Nasıl Açılır ?
İlk etapta Türkiye Diyetisyenler Derneğine üye olabilirsiniz, sonrasında planladığınız işe uygun iş yeri bulmak ve bağlı olduğu belediyenin iş yeri açma ruhsatı işeriyle ilgilenen departmanıyla görüşmeniz gereklidir. Akabinde mali müşavir eşliğinde mali kaydı yaptırmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir