Biyokimya Bölümü Hakkında Bilgi

BİYOKİMYA BÖLÜMÜ TANITIMI
Üniversite sınavına hazırlanan her öğrenci seçeceği bölüm konusunda endişe yaşar. Biyokimya bölümünü seçmek isteyen öğrenciler için tüm merak edilenleri Daktilos olarak cevaplıyoruz. Biyokimya bölümü nedir? Biyokimya bölümü dersleri nelerdir? Biyokimya bölümü iş olanakları nelerdir? Biyokimya bölümü ne iş yapar? Biyokimya bölümü maaşları nasıldır? Biyokimya bölümü kaç yıllık bir bölümdür? Biyokimya bölümü yüksek lisans programı nasıldır? Biyokimya bölümü ekşi yorumları nasıldır? Biyokimya bölümü TUS a girer mi? Biyokimya bölümü taban puanları nasıldır?

BİYOKİMYA BÖLÜMÜ NEDİR?
Türkiye’de ilk kez Ege Üniversitesi bünyesinde kurulmuştur. Biyokimya, biyolojik sistemleri en üst düzeyde inceleyen ve ayrıca birçok bilim dalı ile yakından ilişki içindedir. Canlı yaşamı ile ilgili fizik, kimya, biyoloji gibi fen bilimleri, sağlık bilimleri ile ilgilenilen bir bölümdür.

BİYOKİMYA BÖLÜMÜNÜ OKUMAK İÇİN NELER GEREKLİDİR?
Biyokimya bölümünde okumak isteyen kişilerin biyoloji ve kimya konularına ilgili ve bu alanlarda başarılı, bilimsel çalışmalara istekli, meraklı, görme sorunu olmayan kimseler olmaları gerekir.

BİYOKİMYA BÖLÜMÜNÜN AMACI NEDİR?
Biyokimya bölümünün amacı yaşamsal faaliyetlerimizi sürdürmemizi sağlayan beslenme ve yaşadığımız çevrenin bilimsel ve teknolojik alanda gerekli katkıları yapabilecek, çalışma disiplinine sahip ve girişimcilik yetenekleri ile donatılmış insan gücünün yetiştirilmesidir.

BİYOKİMYA BÖLÜMÜ HANGİ PUAN TÜRÜNDE ÖĞRENCİ ALIR?
Biyokimya bölümü SAY puan türünde öğrenci alır.

BİYOKİMYA BÖLÜMÜ DERSLERİ NELERDİR?
Biyokimya programının ilk iki yılında hücre biyoloji, mikrobiyoloji, fizyoloji, histoloji, anorganik kimya, analitik kimya, matematik bilgisayar gibi dersler okutulmaktadır. İkinci yıldan sonra öğrenciler alt dallardan birine yönelmektedirler. Biyokimyagerlik dalına geçenler biyofizikokimya, enzimoloji, ilaç kimyası, beslenme, toksikoloji, klinik kimya, genetik, fermantasyon teknolojisi, endüstriyel hijyen, atık değerlendirmesi ve arıtma yöntemleri gibi dersleri okumakta ve uygulama yapmaktadırlar.

BİYOKİMYA BÖLÜMÜ MEZUNLARI NE YAPAR?
Biyokimya bölümünü başarı ile bitiren kişilere “Biyokimyagerlik” ve “Biyoteknoloji ağırlıklı Kimyagerlik” olmak üzere iki alt dala ayrılmaktadır. Biyokimyagerler, laboratuvarlarında sağlıkla ilgili testleri yapar, yeni test yöntemleri geliştirirler. Ayrıca gıda ve ilaç sektöründe de kalite kontrol işlerini yaparlar; projelerin yürütülmesinde görev alırlar.

BİYOKİMYA BÖLÜMÜ KOLAY MI?
Biyoloji bölümü ağırlıklı olarak biyoloji ve kimya derslerini içerir. Bu nedenle derslerin zorluk seviyesi yüksektir. Ayrıca biyokimyagerler çalışmalarını genellikle laboratuvarda ve kapalı ortamlarda yaparlar. Bu da insanı çoğu zaman kötü etkiler. Laboratuvarda bulunan kimyasal madde kokusu kişiyi oldukça rahatsız eder. Biyokimya bölümünü seçmek isteyen kişilerin bu kıstasları değerlendirmesi gerektiğini düşünüyoruz.

BİYOKİMYA BÖLÜMÜ İŞ İMKÂNLARI NELERDİR?
Biyokimya bölümün iş olanakları özel sektör ile sınırlı değildir. KPSS sınavına girip atanmaya yeterli puanı alanlar bazı devlet kurumlarında görev alabilir. Üniversitede öğretmenlik yani öğretim görevliliği de mezunların çokça tercih ettiği bir alandır. Formasyon eğitimi alanlar ise devletin çeşitli okullarında öğretmen olarak çalışabilirler.

BİYOKİMYA BÖLÜMÜ ÇALIŞMA ALANLARI NELERDİR?
Biyokimya Bölümü mezunları, kamu kurumlarında ya da özel sektörde çalışabilirler. Biyokimya, biyoloji ve kimyanın iç içe olduğu bir alandır.  Kişiler, yeterli bilgi, birikim ve beceriye sahip olarak görev alırlar ve mesleklerini icra ederler.

BİYOKİMYA BÖLÜMÜ OLAN ÜNİVERSİTELER HANGİLERİDİR?
EGE ÜNİVERSİTESİ (Ücretsiz)

(Fen Fakültesi)

EGE ÜNİVERSİTESİ (KKTC Uyruklu)(Ücretsiz)

(Fen Fakültesi)

IĞDIR ÜNİVERSİTESİ (Ücretsiz)

(Fen-Edebiyat Fakültesi)

KÜTAHYA DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ (Ücretsiz)

(Fen-Edebiyat Fakültesi)

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ (Ücretsiz)

(Fen Fakültesi)

SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ (Ücretsiz)

(Fen Fakültesi)

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ (Burslu)

(Fen Fakültesi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir