Çevre Mühendisliği Kaç Yıllık

ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ TANITIMI
Üniversite sınavına hazırlanan her öğrenci, seçeceği bölüm konusunda endişe yaşar. Çevre mühendisliği bölümünü seçmek isteyen öğrenciler için tüm merak edilenleri Daktilos olarak cevaplıyoruz. Çevre mühendisliği bölümü nedir? Çevre mühendisliği bölümü dersleri nelerdir? Çevre mühendisliği bölümü taban puanları nelerdir? Çevre mühendisliği bölümü olan üniversiteler hangisidir? Çevre mühendisliği bölümü hangi üniversitelerde var? Çevre mühendisliği bölümü olan özel üniversiteler hangisidir? Çevre mühendisliği bölümü ne zaman açıldı? Çevre mühendisliği bölümü hakkında yorumlar nelerdir?

ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ NEDİR?
Çevre mühendisliği bölümü, hava, su, toprak gibi doğal kaynakların en iyi şekilde kullanılması, bunların kirlenmesine neden olan etkenlerin ortadan kaldırılması, çevre şartlarının sağlığına ve rahatına uygun çevre şartlarının sağlanması konularında eğitim ve araştırmalar yapan bir bölümdür.

ÇEVRE MÜHENDİSİ OLMAK İÇİN NE GEREKLİDİR?
Çevre mühendisi olmak isteyen bireylerin yaratıcı, araştırıcı, hırslı, üstün bir genel akademik yeteneğe sahip; matematik, fizik, kimya ve biyoloji fen dersleri yanında ekonomi, sosyoloji gibi sosyal alanlara da ilgi duyan; daha iyi, daha korunaklı ve sağlıklı bir çevre yaratabilmek için mücadele verecek kişiler olması gerekmektedir.

ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜNÜN AMACI NEDİR?
Çevre mühendisliği bölümünün amacı doğal kaynakların en iyi biçimde kullanılması, korunması, estetik ve ekonomik kayıpların önüne geçilmesi, insan sağlığına ve refahına uygun olmasıdır.

ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ HANGİ PUAN TÜRÜ İLE ÖĞRENCİ ALIR?
Çevre mühendisliği bölümü SAY puan türü ile öğrenci almaktadır.

ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ DERSLERİ NELERDİR?
1.Yıl: Technical English I (Teknik İngilizce I) (ENG), Fizik I, Fizik Laboratuvarı I, Genel Kimya I, General Chemistry I (Genel Kimya I) (ENG), Genel Matematik I, Teknik Resim, Çevre Mühendisliğine Giriş, Introduction to Environmental Engineering(Çevre Müh. Giriş) (ENG), Fizik II, Fizik Laboratuvarı II, Genel Kimya Laboratuvarı, General Chemistry Laboratory (Genel Kimya Laboratuvarı) (ENG), Genel Kimya II, General Chemistry II( Genel Kimya II) (ENG), Genel Matematik II, Türk Dili I, Türk Dili II
2.Yıl: Technical English II(Teknik İngilizce II) (ENG), Çevre Kimyası Laboratuvarı I, Çevre Kimyası I, Economics (Genel İktisat) (ENG), Diferansiyel Denklemler, Malzeme Bilimi, Materials Science (Malzeme Bilimi) (ENG), Çevre Mikrobiyolojisi, Çevre Mikrobiyolojisi Laboratuvarı, Çevre Kimyası II, Environmental Chemistry II ( Çevre Kimyası II) (ENG), Çevre Kimyası Laboratuvarı II, Statik ve Mukavemet, Statics and Strength of Materials (Statik ve Mukavemet) (ENG), Lineer Cebir ve Sayısal Yöntemler, Linear Algebra and Numerical Methods (Line.Ceb.ve Say.Yön) (ENG), Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi II,
3.Yıl: Temel İşlemler ve Süreçler I, Unit Operations and Processes I (Temel İşlemler ve Süreç. I) (ENG), Unit Operations and Processes Laboratory I (Tem. İşlem. ve S (ENG), Hidroloji, Hydrology (Hidroloji) (ENG), Akışkanlar Mekaniği, Unit Operations and Processes Laboratory II (Tem. İşlem. ve (ENG), Hava Kirliliği, Air Pollution (Hava Kirliliği) (ENG), Temel İşlemler ve Süreçler II, İstatistik, Termodinamik,
4.Yıl: Katı Atık Yönetimi, Çevre Modelleme, Environmental Modeling (Çevre Modelleme) (ENG), Atıksu Mühendisliği, Wastewater Engineering (Atıksu Mühendisliği) (ENG)Çevre Mühendisliğinde Bitirme Projesi I, Çevre Mühendisliğinde Bitirme Projesi II, İş Sağlığı ve Güvenliği I, İş Sağlığı ve Güvenliği II

ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ NE YAPAR?
Çevre mühendisliği bölümünden mezun olanlara “Çevre Mühendisi” ünvanı verilir. Çevre mühendisleri çalıştıkları fabrikada atıkların arıtılması için gerekli tesislerin kurulması çalıştırılması için tavsiyelerde bulunur. Katı atıkların oluştuğu oluşturduğu zararları yok edilmesi için gerekli önlemler alırlar. Şehir içinde oluşan hava kirliliğinin sebeplerini hava kalitesini denetleyerek belirlemek hava kirliliği varsa önlemek için gerekli önlemleri almaktadırlar.

ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ KOLAY MI?
Çevre mühendislerinin çalışma alanları büro ve laboratuvarlar olmasına rağmen, ara ara inşaat ve şantiye gibi ortamlara gidebilirler. Bu sebeple bazen şehir dışına çıkıp birkaç gün kalma durumları olabilir. Çevre mühendisliği başka meslek gruplarıyla iş birliği içerisindedir. Çalıştığı ortamlar bazen tehlike arz edebilir asitler filtreler gibi insan sağlığı açısından tehlikeli durumlarda yaşayabilirler.

ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ İŞ İMKÂNLARI NELERDİR?
Son dönemlerde en çok ihtiyaç duyulan ve çok para kazandıran meslekler arasında olan bu sektör ve meslek kolu en çok rağbet görecek meslekler arasındadır. Dünyada çevreye ve doğaya değer verilmezse yok olacağını herkes öğrenecektir. Gençlere bu mesleği ve gerektiği önemi vererek kendini yetiştirerek bu mesleği seçmelerine teşvik edilmelidir.

ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ ÇALIŞMA ALANLARI NELERDİR?
Bayındırlık ve İskân Bakanlığı’nda İller Bankası’ndan Belediyelerde, Çevre Bakanlığı’nda başta olmak üzere Kamu Kurum ve kuruluşlarında çalışabilirler. Ayrıca özel kurslarda ya da serbest olarak çalışmak düşüncesiyle iş kurabilirler.

ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ OLAN ÜNİVERSİTELER HANGİLERİDİR?
ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ
YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
MARMARA ÜNİVERSİTESİ
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ
DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ
GEBZE TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
ANADOLU ÜNİVERSİTESİ
ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ
BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ
ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ
VAN YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ
FIRAT ÜNİVERSİTESİ
SAKARYA ÜNİVERSİTESİ
KARABÜK ÜNİVERSİTESİ
DÜZCE ÜNİVERSİTESİ
ERCİYES ÜNİVERSİTESİ
MERSİN ÜNİVERSİTESİ
PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ
ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ
KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ
NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ
ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ
ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ
NAMIK KEMAL ÜNİVERSİTESİ
SAKARYA ÜNİVERSİTESİ
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ
SELÇUK ÜNİVERSİTESİ
ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ
BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ
SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ
ULUSLARARASI KIBRIS ÜNİVERSİTESİ
KIRGIZİSTAN-TÜRKİYE MANAS ÜNİVERSİTESİ
ULUSLARARASI KIBRIS ÜNİVERSİTESİ
BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ
ANADOLU ÜNİVERSİTESİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir