Gazetecilik Ders İçerikleri

GAZETECİLİK BÖLÜMÜ TANITIMI
Üniversite sınavına hazırlanan her birey, seçeceği bölüm konusunda endişe yaşar. Gazetecilik bölümünü seçmek isteyen öğrenciler için tüm merak edilenleri Daktilos olarak cevaplıyoruz. Gazetecilik bölümü nedir? Gazetecilik bölümü hakkında bilgiler nelerdir? Gazetecilik bölümü dersleri nelerdir? Gazetecilik bölümü puan türü nedir? Gazetecilik bölümü iş alanları nelerdir? Gazetecilik bölümü kolay mıdır? Gazetecilik bölümü çalışma alanları nelerdir?

GAZETECİLİK BÖLÜMÜ NEDİR?
Gazetecilik bölümün okumayı düşünen kişilerin meraklı, araştırmacı ve girişen bireyler olması gerekir. Ayrıca bu alanda çalışacak kişiler her şeyden önce iyi bir gözlemci olması gerekmektedir.

GAZETECİLİK BÖLÜMÜNÜ OKUMAK İÇİN NE GEREKLİDİR?
Gazetecilik bölümün okumak isteyen kişilerin sözel yeteneğe yatkın, araştırmalara meraklı, sosyal ilişkileri kuvvetli, girişken ve ısrarcı kişiler olması gerekmektedir. Bu alanda çalışacak kişiler her şeyden önce iyi bir gözlemci olması gerekmektedir.

GAZETECİLİK BÖLÜMÜNÜN AMACI NEDİR?
Gazetecilik bölümünün amacı, yazılı basında bir haberin kaynağından basım ve yayın aşamasına kadar olan tüm işleri yapma becerisine sahip nitelikli elemanlar yetiştirmektir.

GAZETİCİLİK BÖLÜMÜNÜN PUAN TÜRÜ NEDİR?
Gazetecilik bölümü SOZ puan türü ile öğrenci alan bir bölümdür.

GAZETECİLİK BÖLÜMÜNÜN DERSLERİ NELERDİR?
1.Yıl: Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi-I, Gazetecilik İlkeleri, Görsel Kültür, İngilizce-I, Medya ve Kültürel Çalışmalar, Sanat Tarihi, Türk Dili-I, Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi-II, Fotoğraf Tekniği, Haber Toplama ve Yazma, İngilizce-II, Sayısal Kültür, Temel Tasarım, Türk Dili-II,
2.Yıl: Görsel Algılama ve Tasarım, İletişim Sosyolojisi, İnternet Gazeticiliği, Masaüstü Yayıncılık, Mesleki Sorumluluk ve Etik, Muhabirlik, Ses ve Görüntü Teknikleri, Basın Tarihi, Bilgi Teknolojileri Kullanımı, Editörlük, Eleştirel Düşünce, Yaratıcılık ve Girişimcilik, Medyanın Ekonomi Politiği, Yazı Türleri, Yeni Medya,
3.Yıl: Basın Fotoğrafçılığı, Dergi Yayıncılığı, Dünya Siyasal Tarihi, Medya Analizi, Medya ve Siyaset, Sosyal Sorumluluk ve Topluma Hizmet Uygulamaları, Televizyon Haberciliği, Uluslararası Habercilik,
4.Yıl: Medya İşletmeciliği, Proje Yönetimi-I, Araştırmacı Gazetecilik, Proje Yönetimi-II, Tv’de Ropörtaj ve Sunum Teknikleri,

SEÇMELİ DERSLER
Mesleki Seçmeli-I ( Yetkinlik Geliştirme Seçmeli-I-II )
Mesleki Seçmeli-II (Temel HTML Bilgisi, Fotoğraf Tarihi, Barış ve Hak Haberciliği, Çevre Gazeteciliği, Veri Gazeteciliği, Spor Haberciliği, Ajans Uygulamaları )
Mesleki Seçmeli-III
Mesleki Seçmeli-IV (Video Haberciliği, Ekonomi Haberciliği, Sağlık-Bilim ve Teknoloji Gazeteciliği, Ajans Uygulamaları
Yetkinlik Geliştirme Seçmeli-III-IV ( İletişim Uygulamaları-II, Toplumsal Cinsiyet ve Medya, Sosyal Medya, Kişilerarası İletişim, Kamuoyu Araştırmaları, İnovasyon ve Girişimcilik, Mesleki İngilizce )

Yetkinlik Geliştirme Seçmeli-V-VI
Yetkinlik Geliştirme Seçmeli-VII (Görsel Gazetecilik, Video Art Uygulamaları, Sinemada Temsil, Türkiye Siyasal Hayatı ve Kurumları, Dijital Aktivizm, Çoklu Ortam İçin Yazarlık, İnovasyon ve Girişimcilik

GAZETECİLİK BÖLÜMÜ MEZUNLARI NE YAPAR?
Gazetecilik bölümü mezunları çeşitli basın ve yayın kuruluşlarında “muhabir” olarak çalışmaktadır. Muhabir olarak yaptıkları haberleri kısa ve dikkat çekici bir şekilde gazetede yayınlarlar. Ayrıca gazete muhabirleri belirli bir alanda ( spor muhabiri, polis muhabiri) uzmanlaşabilirler.

GAZETECİLİK BÖLÜMÜNÜ OKUMAK KOLAY MI?
Gazetecilik bölümünü okuyacak bir kişinin sözel derslerinin güçlü olması gerekir. Meraklı ve araştırmacı olmalısınız. Ayrıca bölümü seçmeden önce gazetecilik mesleğinin zorluklarını incelemelisiniz. Gazeteciler çalıştığı gazeteye göre farklılık gösterse de yoğun bir çalışma temposu içerisindedir. Çalışma çoğu zaman geceleri devam eder. Eğer yapılan haber evlerinden uzakta ve tehlikeli bir konumdaysa da kendilerini riske atmak zorundadırlar.

GAZETİCİLİK BÖLÜMÜ İŞ İMKÂNLARI NELERDİR?
Gazetecilik bölümünün, iş alanı oldukça geniştir. Özel kuruluşlar, kamu kurumları, yerel ve ulusal ölçekli işletmelerinin eleman ihtiyacı olan bir bölümdür. Ayrıca başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok ülkede de iş bulma imkânları vardır. Tabi yurt dışında çalışabilmek için en az bir yabancı dil gereklidir.

GAZETECİLİK BÖLÜMÜ ÇALIŞMA ALANLARI NELERDİR?
Gazetecilik mezunları genel olarak basın yayın kuruluşlarında görev alırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir