Grafik Bölümü Maaş

GRAFİK BÖLÜMÜ TANITIMI
Üniversiteye sınavına hazırlanan her öğrenci, seçeceği bölüm konusunda endişe yaşar. Grafik bölümünü seçmeyi düşünen öğrenciler için merak edilen tüm soruları Daktilos olarak cevaplıyoruz. Grafik bölümü nedir? Grafik bölümünün dersleri nelerdir? Grafik bölümünün puanları nelerdir? Grafik bölümünün lisede nasıldır? Grafik bölümü yetenek sınavı nasıldır? Grafik bölümü yüksek lisans nasıldır? Grafik bölümü yetenek sınavı soruları nasıldır? Grafik bölümü olan üniversiteler hangileridir? Grafik bölümü hakkında bilgiler nelerdir? Grafik bölümü DGS taban puanları nelerdir?

GRAFİK BÖLÜMÜ NEDİR?
Grafik bölümü, verilmek istenen bir mesajı belirli bir kitleye ulaştırmak için logo, afiş, ambalaj, kitap, dergi vb. yayınları kullanarak görsel yolla tasarım yapan bir bölümdür.

GRAFİK BÖLÜMÜNÜ OKUMAK İÇİN NELER GEREKLİDİR?
Grafik bölümünü okumak isteyen kişilerin öncelikle hayal güçlerinin zengin olması gerekmektedir. Ayrıca yeniliklere açık ve teknolojiyi yakından takip eden bireyler olması beklenmektedir.

GRAFİK BÖLÜMÜNÜN AMACI NEDİR?
Grafik bölümünün amacı grafik, baskı ve resim gibi, grafik iletişimi alanında çalışacak nitelikli elemanlar geliştirmektir.

GRAFİK BÖLÜMÜ HANGİ PUAN TÜRÜYLE ÖĞRENCİ ALIR?
Grafik bölümü, 2 yıllık bir bölüm olup TYT puan türü ile öğrenci alan bir bölümdür.

GRAFİK BÖLÜMÜ HANGİ DERSLERİN EĞİTİMİNİ ALIR?
1.Yıl: Temel Bilgi Teknolojisi, Grafik Desen I, Graphic Patterns I (Grafik Desen I) (ENG), Görsel İletişime Giriş, Introduction to Visual Communication (Görsel İletişime Giriş (ENG), Temel Sanat Eğitimi I, Tipografiye Giriş, Türk Dili I, Temel Fotoğrafçılık, Grafik Desen II, Graphic Patterns II (Grafik Desen II) (ENG), Temel Sanat Eğitimi II, Tipografi I, Türk Dili II,
2.Yıl: Grafik Tasarıma Giriş, Özgün Grafik Baskı I, Graphic Printmaking in Book Art I (Özgün Grafik Baskı I) (ENG), Bilgisayar Destekli Grafik Tasarım, Computer Aided Graphic Design (Bilgi. Destek. Grafik Tasa.) (ENG), Genel Sanat Tarihi I, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I, Tipografi II. Grafik Tasarım I, Özgün Grafik Baskı II, Graphic Printmaking in Book Art II (Özgün Grafik Baskı II) (ENG), Bilgisayar Destekli Görüntü İşlem, Genel Sanat Tarihi II, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi II,
Tipografi III
Seçmeli dersler: Reklam Fotoğrafçılığı (TR), Foto-Grafi I (TR), Stüdyo Fotoğrafçılığı (TR), Foto-Grafi II (TR), Grafik Tasarım Proje I (TR), Kurumsal Grafik Proje I (TR), Grafik Tasarım Proje II (TR), Web Grafik Tasarım (TR)

GRAFİK BÖLÜMÜ MEZUNLARI NE YAPAR?
Grafik bölümünü bitiren kişilere “ Grafik tasarımcı” unvanı verilir. Grafik tasarımcısı, amblem, ambalaj tasarımı, afiş, pankart, broşür vb. duyuru ve tanıtım ilanlarının görsel yolla tasarımlarını yapmaktan sorumludur.

GRAFİK BÖLÜMÜ KOLAY MIDIR?
Grafik bölümü hayal gücünün yoğun olduğu, duygu ve düşüncelerin renklerle, çizgilerle tamamlandığı bir bölümdür. Bu tarz beceri ve ilgiye sahip olmayan kişilere, grafik bölümünü önermiyoruz.

GRAFİK BÖLÜMÜ İŞ İMKÂNLARI NELERDİR?
Grafik bölümü kişinin kendini geliştirmesi ve yaratıcılığına göre başarıyı artıran bir bölümdür. Reklamcılıktan, basılı, görsel ve dijital sektörün tamamına yelken açan bir mezuniyet sektörüdür. Bu bölümde okuyan kişi azimle çabalarsa Sanat yönetmeni olarak ajanslarda görev alabilir. Hatta Freelance Tasarımcı olarak, evden de çalışılabilir. Biraz sizin kendinizi geliştirme, yaratıcılık, merak ve yapacağınız şeyi sevmenize bağlı olarak çalışabileceğiniz güzel bir sektördür.

GRAFİK BÖLÜMÜ ÇALIŞMA ALANLARI NELERDİR?
Grafik bölümü mezunları, baskı resim sanatçısı, reklam şirketlerinde sanat yönetmeni, matbaa, gazete, sanat danışmanı, müze ve sergileme uzmanı, TRT’de grafik tasarımcısı olarak çalışabilirler. Ayrıca grafik tasarımcılarının bağımsız çalışma olanakları da vardır.

GRAFİK BÖLÜMÜ OLAN ÜNİVERSİTELER
AĞRI İBRAHİM ÇEÇEN ÜNİVERSİTESİ
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ
BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ
DÜZCE ÜNİVERSİTESİ
EGE ÜNİVERSİTESİ
GİRESUN ÜNİVERSİTESİ
HİTİT ÜNİVERSİTESİ
KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
KAYSERİ ÜNİVERSİTESİ
MANİSA CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ
ON DOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ
SİNOP ÜNİVERSİTESİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir