İhmal Nedir?

Uzman Psikolog Rukiye KARABACAK

İletişim için tıklayınız…

ÇOCUK İSTİSMARI BİLGİLENDİRME VE ÖNLEM ÇALIŞMASI

 (ÇOCUĞUMU NASIL KORURUM)

                Çocuğa yönelik istismara baktığımızda birçok çeşidi vardır. Günümüzde en çok duyduğumuz ise çocuklara ve ergenlere uygulanan Cinsel istismardır.

CİNSEL İSTİSMAR

Anne-baba veya çocuğa bakan herhangi bir kişi, komşu ve yakın akraba (ağabey-kardeş-kuzen-amca-hala-dayı-teyze vb kişiler) olan yetişkinler tarafından kendi cinsel beklentilerini gerçekleştirmek ve kendi isteklerini tatmin etmek amacıyla çocuğun kullanılmasıdır. Çocuğa cinsel istismarı gerçekleştirmek için bu kişiler güç kullanabilir, çocuğu herhangi bir durum üzerinden korkutabilir (çocuğa iftira atacağını ve ailesinin onu istemeyeceğini ya da ailesinin ona çok kızacağını söylemek),genellikle çocuğu tehdit edebilirler, kandırabilir ve çocuk ile yakınlık kurarak bu durum üzerinden çocuğu ikna edebilirler. İstismarcı kişilerin amacı cinsel haz almaktır ve bunun sonucunda çocuğa ne olacağı ile ilgili bir merakları yoktur.

Temas içermeyen cinsel istismar ise; cinsel öneri, cinsel içerikli konuşma isteği ve buna çocuğu da dahil etme, çocuğa yönelik cinsel yorumlarda bulunma, göz tacizi, teşhircilik, röntgencilik, çocuğa sürtünme, cinsel içerikli film izletme, çocuğa zorla dokunma (çocuğun cinsel organlarına dokunma) ve bunun üzerinden tekrar dokunmak için çocuğu tehdit etmesidir.

Çocuğumu Cinsel İstismardan Nasıl Korurum, Neler Yapmalıyım?

 • Çocuğunuza özel bölgelerini tanıtın, bu bölgelere kendisinden başka kimsenin dokunmaması gerektiğini vurgulayın
 • Çocuğa asla özel bölgesi ile ilgili yasak, çok ayıp gibi cümleler kurmayın, merak ettiği soruları kendinize göre cevaplayın
 • Çocuğunuza karşı “Aşırı Koruyucu, Otoriter” tutumlar takınmadan çocuğa “Olumlu ve Özgüvenini Destekleyici” bir yaklaşımda bulunun.
 • Çocuğunuza “İyi Dokunma ve Kötü Dokunma “konusunda bilgiler verin ve bunu sık sık tekrarlayın.
 • Çocuğunuza ne olursa olsun yanında olacağınızı ve kızmayacağınızı, sizden bir şey saklamaması gerektiğini belirtin ve çocuğunuz size bir şey anlatmak istediğinde mutlaka dinleyin.

ÇOCUĞA ÖZEL BÖLGESİNİ TANITMA

Çocuğun bu bölgelerine başkalarının dokunmaması gerektiğine yönelik bilgi verilmelidir.

İYİ DOKUNMA NEDİR?

 • Annenin veya babanın çocuğu öpmesi ve sarılması
 • Kardeş arasında ki sarılma veya birbirini rahatsız etmeyen el şakaları
 • Anne veya babanın geceleri çocuğuna iyi geceler demesi ve sonrasında sarılıp öpmesi
 • Ziyarete gelen yakın akrabaların, aile üyeleri ile sarılması.

KÖTÜ DOKUNMA NEDİR?

 • Çocuğun hoşuna gitmeyecek, onun canını acıtacak ya da huzursuz olmasına neden olacak dokunma şekli
 • Çocukta “Hayır- istemiyorum” hissi uyandıran ve kendisini kötü hissetmesine neden olan dokunmalar
 • Çocuktan uygunsuz şekil almasını ya da uygunsuz olacak şekilde soyunmasının istenmesi ve sonrasında ki dokunma
 • Çocuğa dokunan ya da dokunmayı isteyen kişi “ bunu kimseye söyleme- anlatma “şeklinde sözcükler kullanırsa bu dokunma kötü dokunmadır.
 • Çocuğu okşayacak ve sıktıracak şekilde ki dokunmalar
 • Çocuk kendisine dokunulduğunda “kaygı, stres, ağlama isteği, sinirlilik” hissediyorsa bu kötü dokunmadır.

ÇOCUKTA İSTİSMAR BELİRTİSİ

Çocukta sinirlilik, ağlama, içine kapanma, komşu, akraba veya aile üyelerinden kaçma, odada sık sık saklanma, kabuslar görme, kaygılı yapı, vücudunun herhangi bi yerinde morluk veya kızarıklık (özellikle özel bölgelerde  kızarıklık ve zorlama belirtisi), yalnız kalma isteği, konuşmama, aşırı üzüntü, uyku sorunu yaşama, yemek yemede azalma ve buna bağlı kilo kaybı, alt ıslatma, çocukta ailenin verdiğinden fazla para bulunması veya sık sık kendisinden büyük akrana- komşu- tanıdıktan bahsetme gibi durumlar çocukta cinsel istismar belirtileri arasındadır.

Çocuğunuza en önemlisi istemediği bir dokunma karşısında hayır demesini, kendisine dokunulmasını veya kendisinin öpülmesini istemiyorsa bunu karşı tarafa açık açık söylemesini öğretin ve sık sık bu konuyu tekrarlayın.

Uzman Psikolog Rukiye KARABACAK

İletişim için tıklayınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir