İstatistik Bölümü Formasyon

İSTATİSTİK BÖLÜMÜ TANITIMI
Üniversite sınavına hazırlanan her öğrenci, seçeceği bölüm konusunda endişe yaşar. İstatistik bölümünü seçmek isteyen öğrenciler için tüm merak edilenleri Daktilos olarak cevaplıyoruz. İstatistik bölümü taban puanları nelerdir? İstatistik bölümü nedir? İstatistik bölümü iş ilanları nelerdir? İstatistik bölümü dersleri nelerdir? İstatistik bölümü kpss ataması nasıldır? İstatistik bölümü sıralama nedir? İstatistik bölümü formasyon 2019 hakkında bilgiler nelerdir? İstatistik bölümü puanları nelerdir? İstatistik bölümü olan üniversiteler hangileridir?

İSTATİSTİK BÖLÜMÜ NEDİR?
İstatistik bölümü belli bir alanda veri toplama, bu verileri çözümleme ve yorumlama yöntemleri hakkında eğitim ve araştırmalar yapılır.

İSTATİSTİK BÖLÜMÜNÜ OKUMAK İÇİN NE GEREKLİDİR?
İstatistik bölümünü okumak isteyen kişilerin matematiğe yetenekli ve ilgili, matematiksel kavramlar üzerinde düşünebilen bireyler olması gerekmektedir. Ayrıca sabırlı ve ayrıntılarla uğraşmaktan bıkmamalıdır.

İSTATİSTİK BÖLÜMÜNÜN AMACI NEDİR?
İstatistik bölümünün amacı belli bir alanda veri toplama, bu verileri çözümleme ve yorumlama yöntemleri konusunda eğitim ve araştırmalar yapan bir bölümdür.

İSTATİSTİK BÖLÜMÜ HANGİ PUAN TÜRÜYLE ÖĞRENCİ ALIR?
İstatistik bölümü SAY puan türü ile öğrenci almaktadır.

İSTATİSTİK BÖLÜMÜ MEZUNLARI NE YAPAR?
İstatistik bölümü mezunlarına “İstatistikçi” ünvanı verilir. İstatistikçi, belirli bir konuda sayı ve sembolleri kullanarak net bir veriye ulaşır. Kullanılan semboller karışık görülen durumları basit bir duruma getirir. Elde edilen sayısal verileri analiz ederek ilgilenilen sorunların çözümüne yarayacak çıkarsamalarda bulunmaktadır.

İSTATİSTİK BÖLÜMÜ KOLAY MI?
İstatistik bölümünü okumak isteyen kişilerin sabırlı, ayrıntılarla uğraşmaktan bıkmayan, yılmayan kişilik özelliklerine sahip olması gerekmektedir. Aksi halde başarısız olmaları kaçınılmazdır. Bu bölümü seçmek isteyen kişilerin bu kıstasları göz önünde bulundurması gerekmektedir.

İSTATİSTİK BÖLÜMÜ İŞ İMKÂNLARI NELERDİR?
İstatistik bölüm mezunları üniversitelerin akademik kadrolarının yanı sıra, banka, finans sektöründe ve sigorta sektöründe, araştırma şirketlerinde, kamu ve özel sektörün kalite kontrol, stok değerlendirme birimlerinde, gazete ve televizyon kurumları ile hastane vb. yerlerin istatistik birimlerinde çalışabilirler.

İSTATİSTİK BÖLÜMÜ DERSLERİ NELERDİR?
1.Yıl: ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ I, İKTİSADA GİRİŞ I, İSTATİSTİĞE GİRİŞ, İŞLETMEYE GİRİŞ I, MATEMATİK I,                 SCIENTIFIC ENGLISH I,  TÜRK DİLİ I, ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ II, BASIC STATISTICS, İKTİSADA GİRİŞ II, İSTATİSTİKTE BİLGİSAYAR UYGULAMALARI I, İŞLETMEYE GİRİŞ II, MATEMATİK II,  SCIENTIFIC ENGLISH II, TÜRK DİLİ II, ÜNİVERSİTE YAŞAMINA GEÇİŞ

2.Yıl: APPLIED STATISTICS, DİFERANSİYEL DENKLEMLER, FAKÜLTE SEÇMELİ DERSLER I, İSTATİSTİKTE BİLGİSAYAR UYGULAMALARI II, MATEMATİK III, PROBABILITY, TOPLUMA HİZMET UYGULAMALARI, FAKÜLTE SEÇMELİ DERSLER II, INTRODUCTION TO OPERATIONS RESEARCH,  İSTATİSTİKSEL, UYGULAMALAR İLE ALGORİTMA TASARIMI, MATEMATİK IV, MATHEMATICAL STATISTICS, MATRİS TEORİSİ VE İSTATİSTİK UYGULAMALARI

3.Yıl: ALAN SEÇMELİ, ARAŞTIRMA YÖNTEMLERİ, İSTATİSTİKSEL HAZIR YAZILIMLAR, REGRESSION ANALYSIS, ALAN SEÇMELİ II, ÖRNEKLEME, PARAMETRİK OLMAYAN İSTATİSTİKSEL YÖNTEMLER, STOKASTİK SÜREÇLER

4.Yıl: ALAN SEÇMELİ III, MULTIVARIATE STATISTICS, STATISTICAL QUALITY CONTROL, ALAN SEÇMELİ, APPLICATIONS OF MULTIVARIATE STATISTICS, DESIGN OF EXPERIMENTS

Seçmeli Dersler: FELSEFEYE GİRİŞ, ANADOLU SANATI TARİHİ,  MİTOLOJİ, KONUŞMA EĞİTİMİ, GİRİŞİMCİLİK VE KALİTE, GÖRÜNTÜ VE MÜZİK I, MÜZİK VE TOPLUM I, POPÜLER KÜLTÜR VE MÜZİK I, İŞLETME HUKUKU, İNOVASYON, TEKNOLOJİ VE GİRİŞİMCİLİK, GİRİŞİMCİLİK, FİKRİ SINAİ MÜLKİYET HAKLARINA GİRİŞ

İSTATİSTİK BÖLÜMÜ ÇALIŞMA ALANLARI NELERDİR?
İstatistik bölümü mezunları yeterli bilgi, birikim ve beceriye sahip olarak kamu kurum ve kuruluşlarında, özel sektör kurumlarında özellikle kurumsal şirketlerde imalat ve finans alanlarında önemli bir destek oluşturarak çalışma imkânı bulup iş sahibi olabilmektedirler.

İSTATİSTİK BÖLÜMÜ OLAN ÜNİVERSİTELER HANGİLERİDİR?

ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİ. (ANKARA)

YILDIZ TEKNİK ÜNİ. (İSTANBUL)

HACETTEPE ÜNİ. (ANKARA)

MARMARA ÜNİ. (İSTANBUL)

MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR ÜNİ.

ANKARA ÜNİ.

EGE ÜNİ. (İZMİR)

GAZİ ÜNİ. (ANKARA)

DOKUZ EYLÜL ÜNİ. (İZMİR)

ESKİŞEHİR TEKNİK ÜNİ.

BARTIN ÜNİ.

ÇUKUROVA ÜNİ. (ADANA)

FIRAT ÜNİ. (ELAZIĞ)

ÇUKUROVA ÜNİ. (ADANA)

ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİ.

KIRIKKALE ÜNİ.

MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİ.

NECMETTİN ERBAKAN ÜNİ. (KONYA)

ONDOKUZ MAYIS ÜNİ. (SAMSUN)

SELÇUK ÜNİ. (KONYA)

SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİ.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir