Jeoloji Mühendisliği Ders İçerikleri

JEOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ TANITIMI
Üniversite sınavına hazırlanan her öğrenci seçeceği bölüm konusunda endişe yaşar. Jeoloji bölümünü seçmek isteyen öğrenciler için tüm merak edilenleri Daktilos olarak cevaplıyoruz. Jeoloji mühendisliği nedir? Jeoloji mühendisliği dersleri nelerdir? Jeoloji mühendisliği maaş ne kadar alır? Jeoloji mühendisliği DGS taban puanları nelerdir?  Jeoloji mühendisliği ne iş yapar? Jeoloji mühendisliği ekşi yorumları nelerdir? Jeoloji mühendisliği iş ilanları nelerdir?

JEOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ NEDİR?
Jeoloji mühendisliği bölümü temel bilimlerden başlar ve yeryuvarının oluşum, evrim, gelişim, dönüşüm süreçlerini inceler. Jeoloji, yerkabuğunu oluşturan kayaçların oluşumları, gelişimleri ve çeşitli evrelerini inceleyen, araştıran ve bu konuda eğitim veren bir bölümdür.

JEOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜNÜ OKUMAK İÇİN NE GEREKLİDİR?
Jeoloji mühendisliği bölümünü okumak isteyen bir kişinin öncelikle üstün bir akademik yeteneğe sahip olması gerekmektedir.  Ayrıca jeoloji, fizik, kimya, matematik, coğrafya ve ekonomi konularına ilgili ve bunlarda başarılı olmalıdır.

JEOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜNÜN AMACI NEDİR?
Jeoloji mühendisliği bölümünün amacı yerkabuğunu oluşturan kayaçların oluşumları, gelişimleri ve çeşitli evrelerini inceleyecek ve araştıracak uzman kişiler yetiştirmektir.

JEOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ HANGİ PUAN TÜRÜ İLE ÖĞRENCİ ALMAKTADIR?
Jeoloji mühendisliği bölümü SAY ( sayısal) puan türü ile öğrenci almaktadır.

JEOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ MEZUNLARI NE YAPAR?
Jeoloji mühendisliği bölümünü bitiren kişiler “Jeoloji Mühendisi” ünvanına sahip olurlar. Jeoloji mühendisi, jeolojik haritalar yapar, yeryüzü ve yeraltına ait tüm bilgileri uygulamaya dönüştürür.   Ayrıca Jeoloji mühendisleri hem jeofizik hem de maden mühendisleri ile iç içedir.

JEOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ KOLAY MI?
Jeoloji mühendisliği bölümünde başarılı olmak isteyen kişinin öncelikle sayısal alanda başarılı olması gerekmektedir. Ayrıca jeoloji mühendisleri sık sık iş seyahatine çıkabilirler. Bu nedenle bu bölümü seçmek isteyen kişilerin bu kıstasları göz önünde bulundurması gerekmektedir.

JEOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ İŞ İMKÂNLARI NELERDİR?
Jeoloji mühendisliği bölümü mezunları kamu kuruluşlarında, pek azı ise özel sektörde çalışmaktadır.

JEOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ÇALIŞMA ALANLARI NELERDİR?

  • MTA,
  • DSİ,
  • İller Bankası,
  • Etibank,
  • TKİ,
  • Devlet Karayolları,
  • Yol-Su Elektrik Kurumu,
  • Deprem Araştırma Enstitüsü
  • Özel sektör de seramik ve cam fabrikaları

JEOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ DERSLERİ NELERDİR?
1.Yıl: TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ, FİZİK I, TEKNİK İNGİLİZCE I, MATEMATİK I, KİMYA, ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ I, JEOLOJİ MÜHENDİSLİĞİNE GİRİŞ, ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ II, TEKNİK RESİM, MATEMATİK II, TEKNİK İNGİLİZCE II, GENEL JEOLOJİ, BİLGİSAYAR PROGRAMLAMA, FİZİK II,          KİMYA II

2.Yıl: PALEONTOLOJİ, STATİK, TÜRK DİLİ I,İSTATİSTİK, ZORUNLU, MATEMATİK III, MİNERALOJİ, STRATİGRAFİ, OPTİK MİNERALOJİ, KAYA MEKANİĞİ, TÜRK DİLİ II          , HARİTA ÇİZİM, MUKAVEMET, YAPISAL JEOLOJİ, MESLEK STAJI I

3.Yıl: HİDROJEOLOJİ, JEOFİZİKTE ARAMA YÖNTEMLERİ, MAGMATİK PETROLOJİ, MESLEK STAJI II, JEOKİMYA, SEDİMENTOLOJİ – SEDİMENTER PETROGRAFİ, İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ I, TARİHSEL VE TÜRKİYE JEOLOJİSİ, ZEMİN MEKANİĞİ, JEOLOJİK HARİTA ALMA KAMP STAJI, MADEN YATAKLARI, ÇEVRE JEOLOJİSİ, METAMORFİK PETROLOJİ, SAHA JEOLOJİSİ

4.Yıl: JEOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ TASARIMI I, MADEN JEOLOJİSİ VE ARAMA YÖNTEMLERİ, MÜHENDİSLİK JEOLOJİSİ, YAKITLAR JEOLOJİSİ, SONDAJ TEKNİĞİ, İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ II, JEOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ TASARIMI II, BİTİRME PROJESİ

Seçmeli Dersler: BEDEN EĞİTİMİ, MÜZİK, HALK OYUNLARI

JEOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ OLAN ÜNİVERSİTELER HANGİLERİDİR?
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ (ANTALYA)
ANKARA ÜNİVERSİTESİ
ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ
ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ (ADANA)
DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ (İZMİR)
ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ
FIRAT ÜNİVERSİTESİ (ELAZIĞ)
HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ (ANKARA)
İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ-CERRAHPAŞA
KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (TRABZON)
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ
KONYA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
KÜTAHYA DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ
MERSİN ÜNİVERSİTESİ
MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ
ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (ANKARA)
PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ (DENİZLİ)
SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir