Müzik Öğretmenliği Bölümü Olan Üniversiteler

MÜZİK BÖLÜMÜ TANITIMI
Üniversite sınavına hazırlanan her öğrenci seçeceği bölüm konusunda endişe yaşar. Müzik bölümünü seçmek isteyen öğrenciler için tüm merak edilenleri Daktilos olarak cevaplıyoruz. Müzik bölümü dersleri nelerdir? Müzik bölümü puanları nedir? Müzik bölümü olan üniversiteler hangileridir? Müzik bölümü yüksek lisans nasıldır? Müzik bölümü meslekleri nelerdir? Müzik bölümü nedir? Müzik bölümü okumak nasıldır? Devamı yazıda…

MÜZİK BÖLÜMÜ NEDİR?
Müzik bölümü, kişiye hem nefes kullanımı, hem ses kullanımı, hem diyafram, hem daha verimli şarkı söyleyebilme yeteneğini kazandıran bir bölümdür.

MÜZİK BÖLÜMÜNÜ OKUMAK İÇİN NELER GEREKLİDİR?
Müzik bölümünde öncelikle yetenek önemlidir. Çünkü müzik bölümünde, sesi güzel olan bireylerin (enstrüman çalıyor ise o bölüm farklıdır, onun için enstrüman yeteneği gerekir) bu işin tekniğini de öğrenmesi sağlanır. Bu yüzden doğuştan gelen ses yeteneği çok önemlidir.
Ayrıca konservatuvara girebilmek için lise veya dengi okul mezunu olmak, TYT’de belirli bir puanın üzerinde puan almış olmak ve açılan yetenek sınavında başarılı olmak gerekir.

MÜZİK BÖLÜMÜNÜN AMACI NEDİR?
Müzik eğitimi konservatuvarda verilmektedir. Konservatuvarların amacı klasik batı müziği, Türk sanat müziği ve Türk halk müziği alanında çalışacak sanatçıları yetiştirmek ve bu konuda araştırma yapmaktır.

MÜZİK BÖLÜMÜ HANGİ PUAN TÜRÜNDE ÖĞRENCİ ALIR?
Müzik bölümü TYT puan türüne göre öğrenci almaktadır.

MÜZİK BÖLÜMÜ MEZUNU NE YAPAR?
Konservatuvarı başarılı bir şekilde bitiren kişilere “Konservatuvar Diploması” verilir ve diplomada hangi alanda eğitim gördüyse o belirtilir. Konservatuvar mezunu bireyler, müzik İcracısı, “Kompozitör” veya “Şef” unvanı ile şan opera programını bitirenler “Korist” veya “Opera” Sanatçısı unvanı ile çalışmaktadırlar.

MÜZİK BÖLÜMÜ KOLAY MI?
Müzik bölümünde bu bölüme ilgisi ve yeteneği olan için son derece güzel bir bölümdür. Lakin müzik konusunda kişinin yeteneğinin dışında sürekli kendisini geliştirmesi gerekmektedir. Sistemli bir şekilde çalışmalı ve en iyiye ulaşmalıdır. Bu nedenle kolay bir bölüm olduğu söylenemez.

MÜZİK BÖLÜMÜ İŞ İMKÂNLARI NELERDİR?
Gazete ve dergilerde müzik ile ilgili köşelerinde yazarlık yapabilir, müzik eserlerini yorumlayabilirler. Devlet tiyatrolarında, repertuar düzenlemesi yapabilir ve müziklerini yapabilir. Opera bale bölümlerinde, korrepetitör olarak iş bulabilirler. Bu belirttiğim iş olanakları için müzik alanında kendisini yetiştirmiş, alanında donanımlı kişiler rahatlıkla iş olanaklarına sahip olabilirler. Müzik dershanesi açmak da başka bir iş imkânıdır.

MÜZİK BÖLÜMÜ ÇALIŞMA ALANLARI NELERDİR?
Konservatuvar mezunları, başta Devlet Senfoni Orkestrası ve Devlet Opera ve Balesi olmak üzere çeşitli kültür kurumlarında, TRT’de görev alabilirler veya serbest çalışabilirler. Temel bilimler ve müzikoloji bölümünden mezun olanlar konservatuvarlarda öğretim elemanı olarak görev yapabilirler.

MÜZİK BÖLÜMÜNĞN DERSLERİ NELERDİR?
1.Yıl:      Eğitime Giriş, Eğitim Psikolojisi, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi – I,  İngilizce İletişim – I, Türk Dili – I,       Bilişim Teknolojileri, Batı Müziği Teori ve Uygulaması – I, Piyano Eğitimi – I, Ses Eğitimi – I, Bireysel Çalgı Eğitimi – I,  Eğitim Sosyolojisi, Eğitim Felsefesi, Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi – II, İngilizce İletişim – II, Türk Dili – II, Genel Kultur Seçmeli Dersi – I, Batı Müziği Teori ve Uygulaması – II, Piyano Eğitimi – II,  Ses Eğitimi – II, Müzik Kültürü, Bireysel Çalgı Eğitimi – II

2.Yıl:  Türk Eğitim Tarihi 3, Öğretim İlke ve Yöntemleri, Alan Seçmeli Dersi – I, Seçmeli – I , Müzik Öğrenme ve Öğretim Yaklaşımları, Türk Halk Müziği Teori ve Uygulaması – I, Armoni ve Eşlikleme-I, Batı Müziği Tarihi, Bireysel Çalgı Eğitimi – III, Öğretim Teknolojileri, Bilimsel Araştırma Yöntemleri, Seçmeli – II, Genel Kultur Seçmeli Dersi – II, Alan Seçmeli Dersi – II, Müzik Öğretimi Programları               Türk Halk Müziği Teori ve Uygulaması – II,  Bağlama Eğitimi – II, Çoksesli Koro – II, Armoni ve Eşlikleme – II, Türk Müziği Tarihi, Bireysel Çalgı Eğitimi – IV

3.Yıl: Türk Eğitim Sistemi ve Okul Yönetimi, Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme, Seçmeli – III,     Genel Kultur Seçmeli Dersi – III, Alan Seçmeli Dersi – III, Türk Sanat Müziği Teori ve Uygulaması – I,  Gitar Eğitimi ve Eşlikleme – I,        Türk Halk Müziği Korosu – I,  Orkestra-Oda Müziği – I, Bireysel Çalgı Eğitimi – V, Bağlama Eğitimi – I,  Çoksesli Koro – I,  Eğitimde Ahlak ve Etik,  Sınıf Yönetimi, Seçmeli – IV,       Genel Kültür Seçmeli Dersi – IV,  Alan Seçmeli Dersi – IV,  Türk Sanat Müziği Teori ve Uygulaması – II,    Gitar Eğitimi ve Eşlikleme – II, Türk Halk Müziği Korosu – II,  Orkestra-Oda Müziği – II,         Okul Müziği Dağarı, Bireysel Çalgı Eğitimi – VI

4.Yıl: Öğretmenlik Uygulaması – I, Okullarda Rehberlik, Seçmeli – V,  Alan Seçmeli Dersi – V, Orkestra-Oda Müziği – III,  Türk Sanat Müziği Korosu – I, Orff Çalgıları, Bireysel Çalgı Eğitimi – VII, Öğretmenlik Uygulaması – II, Özel Eğitim ve Kaynaştırma, Seçmeli – VI,  Topluma Hizmet Uygulamaları, Alan Seçmeli Dersi – VI,         Orkestra-Oda Müziği – IV, Türk Sanat Müziği Korosu – II

MÜZİK BÖLÜMÜ OLAN ÜNİVERSİTELER HANGİLERİDİR?
MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ

MARMARA ÜNİVERSİTESİ GSF

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ GSF

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ GSF

DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ GSF

 

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ GSF

ÇANAKKALE ON SEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ GSF

DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ GSF

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ GSF

GAZİ ÜNİVERSİTESİ GSF

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ GSF

ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ GSF

KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ GSF

ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ GSF

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ GSF

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ GSF

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ GSF

BALIKKESİR ÜNİVERSİTESİ GSF

SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ GSF

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ GSF

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ GSF

NAMIK KEMAL ÜNİVERSİTESİ GSF

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ GSF

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ GSF

KARABÜK SAFRANBOLU FETHİ TOKER GSF

MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ GSF

NEVŞEHİR HACI BEKTAŞI VELİ ÜNİVERSİTESİ GSF

SİVAS CUMHUİYET ÜNİVERSİTESİ GSF

UŞAK ÜNİVERSİTESİ GSF

ORDU ÜNİVERSİTESİ GSF

AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ GSF

AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ

PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ

MERSİN ÜNİVERSİTESİ GSF

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ GSF

KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ GSF

HATAY MUSTAF KEMAL ÜNİVERSİTESİ GSF

ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ GSF

ADANA ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ GSF

ERZURUM ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ GSF

MALATYA İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ GSF

MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ GSF

BİLECİK ŞEYH EDEBALİ ÜNİVERSİTESİ GSF

ZONGULDAK BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ GSF

BATMAN ÜNİVERSİTESİ GSF

VAN YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ GSF

AĞRI İBRAHİM ÇEÇEN ÜNİVERSİTESİ

AKSARAY ÜNİVERSİTESİ

NİĞDE ÜNİVERSİTESİ

KIRGIZTAN TÜRKİYE MANAS ÜNİVERİSTESİ GSF

YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ

IŞIK ÜNİVERSİTESİ

İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ

DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ

BEYKENT ÜNİVERSİTESİ

İSTANBUL AREL ÜNİVERSİTESİ

İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ

İSTANBUL AREL ÜNİVERSİTESİ

İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ

İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ

MALTEPE ÜNİVERSİTESİ

İSTANBUL GELİŞİM ÜNİVERSİTESİ

KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ

İSTANBUL ALTINBAŞ ÜNİVERSİTESİ

OKAN ÜNİVERSİTESİ

YENİ YÜZYIL Üniversitesi

NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ

İSTANBUL ESENYURT ÜNİVERSİTESİ

ANKARA  ATILIM ÜNİVERSİTESİ (

ANKARA BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ

ANKARA TOBB EKONOMİ VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ

ANKARA ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ

ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ

İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ

İZMİR YAŞAR ÜNİVERSİTESİ

İZMİR ÜNİVERSİTESİ

SAMSUN CANİK BAŞARI ÜNİVERSİTESİ

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir