Pazarlama Bölümü Üniversiteleri

PAZARLAMA BÖLÜMÜ TANITIMI
Üniversite sınavına hazırlanan her öğrenci, seçeceği bölüm konusunda endişe yaşar. Pazarlama bölümünü seçmek isteyen öğrenciler için tüm merak edilenleri Daktilos olarak cevaplıyoruz. Pazarlama bölümü dersleri nelerdir? Pazarlama bölümü nedir? Pazarlama bölümü taban puanları 2018 nedir? Pazarlama bölümü puanları nasıldır? Pazarlama bölümü sıralama nasıldır? Pazarlama bölümü staj yerleri nerelerdir? Pazarlama bölümü yüksek lisans hakkında bilgiler nelerdir? Pazarlama bölümü lise derslerinde verilir mi? Pazarlama bölümü nedir?

PAZARLAMA BÖLÜMÜ NEDİR?
Pazarlama bölümü üretilen ürünlerin satışında en baştan son evreye kadar tüm aşamalar konusunda eğitim ve araştırmalar yapan bir bölümdür.

PAZARLAMA BÖLÜMÜNÜ OKUMAK İÇİN NE GEREKLİDİR?
Pazarlama bölümünü okumak isteyen kişilerin ekonomi, sosyoloji, psikoloji, ticaret hukuku, muhasebe, maliye ve vergi konularına ilgi duyması ve bu konularda başarılı olması gerekmektedir. Bu meslekte başarıyı arttıran en önemli kıstas insanlarla işbirliği yapmak ve halkla ilişki kurmayı iyi bilmektir.

PAZARLAMA BÖLÜMÜNÜN AMACI NEDİR?
Pazarlama bölümünün amacı üretilen ürünlerin satışında en baştan son evreye kadar tüm aşamalarda ihtiyaç duyulan satış elemanlarını yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

PAZARLAMA BÖLÜMÜ HANGİ PUAN TÜRÜ İLE ÖĞRENCİ ALMAKTADIR?
Pazarlama bölümü EA puan türü ile öğrenci almaktadır.

PAZARLAMA BÖLÜMÜ MEZUNLARI NE YAPAR?
Pazarlama bölümünü başarı ile bitiren kişilere “Pazarlama Meslek Elemanı” adı verilir. Bölüm mezunları genel olarak ithalat ve ihracat işiyle uğraşır. Ayrıca şirketlerde araştırmacı olarak istihdam edilebilirler.

PAZARLAMA BÖLÜMÜ KOLAY MI?
Pazarlama bölümünü tercih etmeyi düşünen öğrencilerin başta ekonomi, sosyoloji, psikoloji olmak üzere ticaret hukuku, muhasebe, maliye ve vergi konularına ilgi duyması ve bu konularda başarılı olması gerekmektedir. Ayrıca iş hayatını gereği olan iletişimi sağlıklı bir şekilde yapabilmelidir. Bu bölümü seçmek isteyen kişilerin insanlarla iyi iletişim kurabilen, ikna yeteneği kuvvetli olma gerekir. Bu kıstasları göz önünde bulundurarak seçim yapmanızı öneriyoruz.

PAZARLAMA BÖLÜMÜ İŞ İMKÂNLARI NELERDİR?
Pazarlama bölümü mezunları genellikle olarak özel sektörde çalışmaktadır. Devlet kurumlarına atamalar yapılıyor olsa da bu çok sınırlıdır.

PAZARLAMA BÖLÜMÜ ÇALIŞMA ALANLARI NELERDİR?
Pazarlama bölümü mezunları, kamu ya özel kuruluşların tümünde başta satış elemanı olmak üzere pazarlama programcısı, pazarlama araştırmacısı olarak çalışma yapabilirler.

PAZARLAMA BÖLÜMÜ DERSLERİ NELERDİR?
1.Yıl: MATEMATİK, PAZARLAMA İLKELERİ, EKONOMİ, TEMEL HUKUK, TÜRK DİLİ I, İŞLETME YÖNETİMİ I, YABANCI DİL 1, ATATÜRK İLK VE İNK TAR, İLETİŞİM, İŞLETME YÖNETİMİ II, İSTATİSTİK, ATATÜRK İLKE VE İNKLAP TARİHİ II, TÜRK DİLİ, YABANCI DİL II
2.Yıl: PAZARLAMA İLETİŞİM TEKNİKLERİ, SATIŞGÜCÜ EĞİTİMİ, MARKA YÖNETİMİ, TÜKETİCİ DAVRANIŞLARI, GLOBAL PAZARLAMA, ARAŞTIRMA YÖNTEM VE TEKNİKLERİ, TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİ, SATIŞ YÖNETİMİ, MESLEKİ YABANCI DİL, PAZARLAMA ARAŞTIRMASI, ELEKTRONİK PAZARLAMA, MUSTERI ILISKILERI YONETIMI, İHRACAT TEKNİKLERİ, PAZARLAMA MEVZUATI, PERAKENDE YÖNETİMİ, BEDEN EĞİTİMİ, MÜZİK, RESİM

Seçmeli Dersler: MUHASEBE, BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ, SATIŞ SAHA PLANLAMASI, ETKİLİ VE GÜZEL KONUŞMA

PAZARLAMA BÖLÜMÜ OLAN ÜNİVERSİTELER HANGİLERİDİR?
İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ (ANTALYA)
İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ
BOLU ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ (ANTALYA)
BOLU ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ
DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ (KKTC-GAZİMAĞUSA)
YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ (KKTC-LEFKOŞA)
GİRNE AMERİKAN ÜNİVERSİTESİ (KKTC-GİRNE)
GİRNE AMERİKAN ÜNİVERSİTESİ (KKTC-GİRNE)
YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ (KKTC-LEFKOŞA)
DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ (KKTC-GAZİMAĞUSA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir