Peyzaj Hangi Bölümde

PEYZAJ BÖLÜMÜ TANITIMI
Üniversite sınavına hazırlanan her öğrenci, seçeceği bölüm konusunda endişe yaşar. Peyzaj bölümünü seçmek isteyen öğrenciler için tüm merak edilenleri Daktilos olarak cevaplıyoruz. Peyzaj bölümü ne iş yapar? Peyzaj bölümü nedir? Peyzaj bölümü puanları nelerdir? Peyzaj bölümü dersleri nelerdir? Peyzaj bölümü 2 yıllık taban puanları nelerdir? Peyzaj bölümü taban puanları 4 yıllık nelerdir? Peyzaj bölümü açıköğretim puanı nedir? Peyzaj bölümü dikey geçiş nasıldır? Peyzaj bölümü DGS nasıl olur? Peyzaj mimarlığı bölümü nedir?

PEYZAJ BÖLÜMÜ NEDİR?
Peyzaj bölümü açık mekânlar, yarı açık mekânlar ya da kapalı mekânlara tasarım ve planlama eğitimi veren bir bölümdür.

PEYZAJ BÖLÜMÜNÜ OKUMAK İÇİN NE GEREKLİDİR?
Peyzaj bölümünü okumak isteyen kişilerin, botaniğe meraklı, açık havada çalışmaktan, süs bitkileri yetiştirmekten hoşlanan, estetik görüş sahibi ve bedenen dayanıklı kimseler olmaları gerekir. Yaratıcılık peyzaj mesleğinde başarıyı arttıran en nemli kıstastır.

PEYZAJ BÖLÜMÜNÜN AMACI NEDİR?
Peyzaj bölümünün amacı süs bitkilerinin yetiştirilmesi, korunması, pazarlanması, park ve bahçelerin bakımı ve onarımı gibi alanlarda çalışacak elemanları yetiştirmektir.

PEYZAJ BÖLÜMÜ HANGİ PUAN TÜRÜ İLE ÖĞRENCİ ALMAKTADIR?
Peyzaj bölümü SAY puan türü ile öğrenci almaktadır.

PEYZAJ BÖLÜMÜ MEZUNLARI NE YAPAR?
Peyzaj bölümünü başarı ile bitirenlere ‘’Peyzaj ve Süs Bitkileri Teknikeri’’ adı verilir. İnşa edilmiş ve doğal ortamları analiz eder, planlar, tasarlar ve yönetirler. Mimari büro, inşaat şirketleri ve peyzaj bürolarında peyzaj mimarı olarak görev yapabilmekte ya da kendi işlerini kurabilmektedirler.

PEYZAJ BÖLÜMÜ KOLAY MI?
Peyzaj bölümü 2 yıllık bir bölümdür. Bölüm öğrencileri staj görmektedir. Okuması zevkli bir bölümdür ve zor da değildir.

PEYZAJ BÖLÜMÜ İŞ İMKÂNLARI NELERDİR?
Peyzaj bölümü mezunlarının kısıtlı da olsa devlet kurumlarında görev alma imkânları vardır. Ancak alımlar az olduğu için mezunlar daha çok özel sektöre yönelmektedir.

PEYZAJ BÖLÜMÜ ÇALIŞMA ALANLARI NELERDİR?
Belediyeler, Meyve ve sebze araştırma merkezileri, iller bankası tarımsal araştırma enstitüsü, fidanlıklar, süs bitkisi yetiştiren sera ve fidanlıklar, inşaat veya mimarlık büroları, peyzaj hizmetleri veren firmalarda çalışabilirler.

PEYZAJ BÖLÜMÜ DERSLERİ NELERDİR?
1.Yıl: Türk Dili I, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I, Matematik, Bilgisayar, Peyzaj Uygulamaları I, Bitki Tanıma I, Botanik, Bitki Ekolojisi ve Çevre Kirliliği, Toprak Bilgisi, Genel Süs Bitkileri, Süs bitkilerinde Peyzaj, Türk Dili II, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi II, Yabancı Dil II, Bilgisayar Destekli Tasarım, Peyzaj Uygulamaları II, Bitki Tanıma II, Bitki Koruma, Fidancılık Tekniği, Ölçme Bilgisi, Bitki Besleme ve Gübreleme, Süs Bitkilerinde Sulama

2.Yıl: Peyzaj Uygulamaları III, Bitki Tanıma III, Park ve Bahçelerin Bakım ve Onarımı, Peyzaj Mekanizasyonu ve Arazi Düzenleme, Peyzaj Proje-Çizim Tekniği, Peyzaj Alanlarında Sulama, Süs Bitkileri Hastalıkları, Süs Bitkileri Yetiştiriciliği I, Peyzaj Ve Süs Bitkileri İşletmeciliği, Peyzaj Uygulamaları IV, Bitki Tanıma IV, Çim Alanlarının Tesis ve Bakımı, Kuru Çiçek Düzenlemesi, Kentsel Peyzaj Planlaması, Pazarlama, Süs Bitkileri Zararlıları, Süs Bitkileri Yetiştiriciliği II, Peyzaj Ve Süs Bitkilerinde Yeni Gelişmeler

PEYZAJ BÖLÜMÜ OLAN ÜNİVERSİTELER HANGİLERİDİR?
İSTANBUL TEKNİK ÜNİ.
İSTANBUL ÜNİ.-CERRAHPAŞA
EGE ÜNİ. (İZMİR)
ANKARA ÜNİ.
AKDENİZ ÜNİ. (ANTALYA)
BURSA ULUDAĞ ÜNİ.
BURSA TEKNİK ÜNİ.
ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİ.
KARADENİZ TEKNİK ÜNİ. (TRABZON)
LEFKE AVRUPA ÜNİ.
YAKIN DOĞU ÜNİ. (LEFKOŞA)
İZMİR DEMOKRASİ ÜNİ.
AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİ.
ÇUKUROVA ÜNİ. (ADANA)
SELÇUK ÜNİ. (KONYA)
SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİ. (ISPARTA)
ATATÜRK ÜNİ. (ERZURUM)
PAMUKKALE ÜNİ. (DENİZLİ)
TEKİRDAĞ NAMIK KEMAL ÜNİ.
ANKARA ÜNİ.
LEFKE AVRUPA ÜNİ.
YAKIN DOĞU ÜNİ. (LEFKOŞA)
ARTVİN ÇORUH ÜNİ.
BARTIN ÜNİ.
BURDUR MEHMET AKİF ERSOY ÜNİ.
ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİ.
DÜZCE ÜNİ.
HATAY MUSTAFA KEMAL ÜNİ.
IĞDIR ÜNİ.
İNÖNÜ ÜNİ. (MALATYA)
İSKENDERUN TEKNİK ÜNİ. (HATAY)
KASTAMONU ÜNİ.
MARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİ.
NEVŞEHİR HACI BEKTAŞ VELİ ÜNİ.
ORDU ÜNİ.
RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİ. (RİZE)
SİİRT ÜNİ.
TRAKYA ÜNİ. (EDİRNE)
VAN YÜZÜNCÜ YIL ÜNİ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir