Pilotaj Bölümü Hangi Puan Türü

PİLOTAJ EĞİTİMİ BÖLÜMÜ TANITIMI
Üniversite sınavına hazırlanan her öğrenci, seçeceği bölüm konusunda endişe yaşar. Pilotaj eğitimi bölümünü seçmek isteyen öğrenciler için tüm merak edilenleri Daktilos olarak cevaplıyoruz. Pilotaj eğitimi bölümü nedir? Pilotaj eğitimi bölümü taban puanları nelerdir? Pilotaj eğitimi bölümü olan üniversiteler hangileridir?

PİLOTAJ EĞİTİMİ BÖLÜMÜ NEDİR?
Pilotaj eğitimi bölümü ülkemizde sivil havacılık alanında çalışacak pilotların yetiştirildiği bir bölümdür.

PİLOTAJ EĞİTİMİ BÖLÜMÜNÜ OKUMAK İÇİN NE GEREKLİDİR?
Pilotaj bölümünü okumak isteyen kişilerin öncelikli olarak özgüvenli ve soğukkanlı bireyler olmalıdırlar. Ayrıca işin getirdiği sorumluluk gereği son derece dikkatli ve titiz çalışmalıdırlar. Pilotaj eğitimini görmenin baş koşullarından biri de kişilerin bedence sağlam olması gerektiğidir.

PİLOTAJ EĞİTİMİ BÖLÜMÜNÜN AMACI NEDİR?
Pilotaj bölümünün amacı pilot yetiştirmektir.

PİLOTAJ EĞİTİMİ BÖLÜMÜ HANGİ PUAN TÜRÜ İLE ÖĞRENCİ ALMAKTADIR?
Pilotaj bölümü SAY puan türü ile öğrenci almaktadır.

PİLOTAJ EĞİTİMİ BÖLÜMÜ KOLAY MI?
Pilotlar sağlıklarına son derece dikkat etmelidirler. El göz koordinasyonları sağlam ve son derece soğukkanlı olmaları gerekmektedir. Pilot olmak isteyen kişilerin bu kıstasları göz önünde bulundurması gerekmektedir.

PİLOTAJ EĞİTİMİ BÖLÜMÜ İŞ İMKÂNLARI NELERDİR?
Pilotaj bölümü mezunları Türk Hava Yolları A.O. özel havayolu işletmeleri, hava taksi işletmeleri ve çeşitli uçuş okullarında pilot olarak çalışabilirler.

PİLOTAJ EĞİTİMİ BÖLÜMÜ ÇALIŞMA ALANLARI NELERİDİR?
Pilotaj bölümü mezunları Ulaştırma Bakanlığına ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne bağlı kuruluşlarda veya özel havacılık şirketlerinde görev alabilirler.

PİLOTAJ EĞİTİMİ BÖLÜMÜ DERSLERİ NELERDİR?
1.Yıl: Havacılık Fiziği I, Hava Hukuku I (Uluslararası Anlaşmalar ve Havaalanları), Aviation English I (Havacılık İngilizcesi I) (ENG), Matematik, Uçuş Prensipleri, Meteoroloji I, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I, Türk Dili I, Temel Bilgi Teknolojisi, Havacılık Fiziği II, Aviation English II (Havacılık İngilizcesi II) (ENG), Genel Uçak Bilgisi I (Uçak Sistemleri ), Meteoroloji II, Genel Uçak Bilgisi II (Uçak Elektriği), Uçuş İşletme Usulleri, Genel Uçak Bilgisi III (Uçak Motorları), Aircraft General Knowledge III (Aircraft Engines) (ENG), Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi II, Türk Dili II
2.Yıl: Hava Hukuku II (ATC Usulleri ve Uçuş Prosedürleri), Aviation English III (Havacılık İngilizcesi III) (ENG), Genel Seyrüsefer, İnsan Performansı ve Limitler, Hava Trafik Konuşmaları I, Genel Uçak Bilgisi IV (Uçuş Aletleri), Radyo Seyrüsefer I (Temel Radyo Yardımcıları), Aviyonikler I, Normal Usuller I, Emercensi Usuller I, Tip Uçak Tanıma I, VFR Seyrüsefer ve Uçuş Planlaması, Standart Harekat Usulleri I, Emniyet Yönetim Sistemi II, Uçuş Uygulaması I, Uçuş Uygulaması II, Uçuş Uygulaması III
3.Yıl: Yük ve Denge, Performans, Radyo Seyrüsefer II (Radar, RNAV), Aviation English V (Havacılık İngilizcesi V) (ENG), Emercensi Usuller II, Normal Usuller II, Hava Trafik Konuşmaları II, Air Traffic Communication II (Hava Trafik Konuşmaları II) (ENG), Temel Alet, Radyo Seyrüsefer III (FMS), Uçuş Planlama ve İzleme, Tip Uçak Tanıma II, Standart Harekat Usulleri II
4.Yıl: Aviation English IV (Havacılık İngilizcesi IV) (ENG), Uçuş Uygulaması IV, Emniyet Yönetim Sistemi III, Radyo Alet ve Radyo Alet Seyrüsefer, Simülatör Uygulaması I, Uçuş Uygulaması V, Alet Uçuş Kartları, Simülatör Uygulaması II, Uçuş Uygulaması VI, Simülatör Uygulaması III, Simulator Application III (Simülatör Uygulaması III) (ENG), Gece Uçuşu, Temel İlkyardım

Seçmeli Dersler: Kültürel Etkinlikler (TR)

PİLOTAJ EĞİTİMİ BÖLÜMÜ MEZUNLARI NE YAPAR?
Pilotaj bölümü mezunlarına “Pilot” ünvanı verilir. Pilotlar yolcu veya yük taşıyan uçaklarla, ilaçlama veya keşif gibi amaçlarla kullanılan uçakların uçuşunun kontrolünü sağlamaktadırlar. Ayrıca bu işi yaparken de çeşitli makineleri ve elektronik cihazları kullanma yetkisine sahiptirler.

PİLOTAJ EĞİTİMİ BÖLÜMÜ OLAN ÜNİVERSİTELER HANGİLERİDİR?
ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL)
ESKİŞEHİR TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
ATILIM ÜNİVERSİTESİ (ANKARA)
İSTANBUL OKAN ÜNİVERSİTESİ
GİRNE AMERİKAN ÜNİVERSİTESİ (KKTC-GİRNE)
GİRNE ÜNİVERSİTESİ (KKTC-GİRNE)
ESKİŞEHİR TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
GİRNE ÜNİVERSİTESİ (KKTC-GİRNE)
ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL)
GİRNE ÜNİVERSİTESİ (KKTC-GİRNE)
GİRNE AMERİKAN ÜNİVERSİTESİ (KKTC-GİRNE)
İSTANBUL OKAN ÜNİVERSİTESİ
ATILIM ÜNİVERSİTESİ (ANKARA)
GİRNE ÜNİVERSİTESİ (KKTC-GİRNE)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir