Psikolog Tavsiye

Psikoloji Bölümü Tanıtımı

Üniversiteye giriş sınavlarına hazırlanan öğrencilerin en çok düşünmeleri gereken konulardan biri de hangi bölümün kendisine uygun olduğunu belirlemektir. Psikoloji bölümü çalışma alanları, psikoloji bölümü nasıl?, psikoloji bölümü iş imkanları gibi psikoloji bölümü hakkında merak edilen tüm soruların cevaplarını Daktilos farkıyla paylaşıyoruz.

Psikoloji Bölümü Nedir?

Psikoloji bilimi temelde en mucize ve en karmaşık canlı olan insan zihni ile ilgilenir. Devamlı olarak gelişen tüm sektörlerde psikolojinin yöntem, teknik ve bilgileri vazgeçilmez hale gelmiştir. Psikoloji bölümü, insan davranışlarını, duygularını ve düşüncelerinin gözlem ve deney yoluyla bilimsel çizgide incelenmesi ve araştırılması sayesinde çözüm üretilmesini sağlar. Üniversitelerin Fen ve Edebiyat fakültelerinden mezun olan öğrenciler Psikolog olarak adlandırılır. Ülkemizde Psikoloji bölümüne olan ilgi giderek artmaktadır ve dolayısıyla hemen hemen her üniversitede psikoloji bölümü açılmaktadır.

Psikolog Nasıl Olunur?

Üniversitelerin 4 Yıllık Psikoloji bölümünden mezun olan öğrenciler Psikolog olarak adlandırılır. Ancak klinik psikolog olmak hedefleniyorsa 4 yıllık eğitim yeterli olmayacaktır. Klinik psikoloji alanında uzmanlaşmak isteyen öğrencilerin yüksek lisans derecesinde diploma sahibi olmaları gerekir.

Psikoloji Alanında Yüksek Lisans Yapmadan Nerelerde Çalışılabilir?

Psikoloji bölümü mezunları herhangi bir alt alanda yüksek lisans eğitimi almadan ya da uzmanlaşmadan da çeşitli işlerde çalışabilirler. İnsan kaynakları ve halkla ilişkiler, bilişim, finans, eğitim, reklamcılık bu sektörlerden bazılarıdır. 4 yıllık Lisans eğitimi tamamlandığında elde edilen psikolog unvanı ile devlet kadrolarında çalışmak mümkündür. Sağlık bakanlığına bağlı olan ruh ve sinir hastalıkları hastanelerinde, kreş ve bakım evlerinde, cezaevlerinde, huzurevlerinde, rehberlik araştırma merkezlerinde ve çocuk ıslah evlerinde çalışabilirler.

Psikolojinin Alt Alanları Nelerdir?

Psikolojinin alt alanları bilimsel gelişmeler ve sektörel gelişmeler ile artış sergilemektedir. Deneysel Psikoloji, Gelişim Psikolojisi, Endüstri Psikolojisi, Klinik Psikoloji, Bilişsel Psikoloji, Sosyal Psikoloji, Örgüt Psikolojisi ve Sağlık Psikolojisi alt alanlardan bazılarıdır.

Psikologlar İlaç Yazabilir mi?

Psikologların ilaç yazma yetkileri yoktur. Psikologlar Fen ve Edebiyat fakültelerinden mezun olduklarında psikolog unvanına sahip olurlar, sadece tıp doktorları ilaç yazabilir.

Psikiyatrist, Klinik Psikolog ve Psikolojik Danışman Arasındaki Farklar Nelerdir?

Psikiyatrist tıp fakültesi eğitimini tamamlamış kişilere verilen unvandır. İlaç yazma yetkileri vardır. Depresyon, Şizofreni ve Psikoz gibi Psikolojik sorunların tedavi sürecini yönetirler.

Klinik Psikologlar, psikoloji eğitimini tamamlamış ve yüksek lisans derecesinde yeterliliği olan kişilere denir. Psikolojik testler, Psikolojik değerlendirmeler ve psikoterapi teknikleri alanlarında uzman kişilerdir.

Psikolojik Danışmanlar, Psikoloji mezunu ve eğitim, aile, endüstri, hukuk gibi alanlarda uzmanlaşmış kişilere denir.

Psikoloji Bölümü Dersleri Nelerdir?

4 yıllık Psikoloji bölümü ders programı üniversiteler arası ufak farklılıklar göstermekle birlikte okutulan belli başlı dersler aşağıdaki gibidir;

Psikoloji bölümü 1.Sınıf Dersleri Nelerdir?
Ekonomiye Giriş-1, Matematik-1, Bilgisayar Kullanımına ve Bilgi Sistemlerine Giriş, İngilizce, Psikolojiye Giriş, Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi 1, Türk Dili 1, Gelişim Psikolojisi, Sosyolojiye Giriş.

Psikoloji bölümü 2.Sınıf Dersleri Nelerdir?

İstatistiğe Giriş, Sosyal Psikoloji, Bölüm Seçmeli, Psikolojide Araştırma Yöntemleri, Sosyal Psikolojide Temel Konular, Bilişsel Psikoloji ve Öğrenme.

Psikoloji bölümü 3.Sınıf Dersleri Nelerdir?

Psikolojide Ölçme Değerlendirme, Fizyolojik Psikoloji, Kişilik Teorileri, Deneysel Psikoloji, Psikopatoloji, Mesleki Sorumluluk ve Etik, Sağlık Psikolojisi

Psikoloji bölümü 4.Sınıf Dersleri Nelerdir?

Toplumsal Cinsiyet ve Politika, Klinik Psikoloji, Psikolojide Uygulamalar, Psikoloji Tarihi ve seçmeli dersler.

Psikoloji Bölümü Seçmeli Dersler Nelerdir?
Psikoloji ve İletişim, Psikoloji ve İletişim, İnsanda Cinsellik, Pozitif Psikoloji ,Bakım Verme, İlişki ve Aile Dinamikleri, Psikolojide Temel Konular, Psikoloji Semineri, Psikolojide Profesyonel Gelişim, Psikolojide Bağımsız Çalışma, Sağlık Psikolojisinde Seçme ,Sosyal Psikolojide Seçme Konular ,Sosyal Psikolojide Seçme Konular, Bilişsel Psikolojide Seçme Konular, Adli Psikoloji, Psikolojik Testler ,Psikoterapi Teorileri, Evrimsel Psikoloji, Duygu, Sosyal Bilimlerde Nitel Araştırmalar, Psikolojide Veri Analizi, Endüstri ve Örgüt Psikolojisi, Klinik Psikolojide Seçme Konular ,Psikopatolojide Seçme Konular, Sağlık Psikolojisinde Seçme Konular, Gelişim Psikolojisinde Seçme Konular, Bilişsel Psikolojide Seçme Konular, Deneysel Psikolojide Seçme Konular.

Psikoloji Bölümü Çalışma Alanları

Psikoloji bölümü mezunları aşağıdaki kurumlarda çalışabilmektedir.

Devlet ve Araştırma Hastanelerinde, Çocuk Esirgeme Yurtlarında, Sağlık Müdürlüklerinde, Aile Mahkemelerinde, Askeri Kurumlarda Toplum Ruh Sağlığı Merkezlerinde, Valiliklerde, Belediyelerde, Emniyet Genel Müdürlüğünde, Yaşlı Bakım Merkezlerinde, Huzurevlerinde, Yükseköğretim kredi ve yurtlarda, Cezaevlerinde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde, Üniversitelerin Mediko-Sosyal Birimlerinde, Adalet Bakanlığında, Çocuk Mahkemelerinde, Denetimli Serbestlik Birimlerinde, İl Afet Müdürlüklerinde çalışabilmektedirler.

Psikoloji Bölümü Kolay Mı ?

Üniversitelerde her bölümün kendine göre zorluğu vardır. Psikoloji bölümü kazanması ve okuması çok kolay olmayan bölümlerden biridir. Psikologlar halkın sağlığını yakından ilgilendiren ruh sağlığı üzerine çalıştıkları için sıkı bir eğitim sürecinden geçerler. Psikoloji bölümünü kazanabilecek kadar başarılı bir öğrenciyseniz bitirme konusunda da çok zorlanmayacaksınız demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir