Reklamcılık Bölümü Hangi Puan Türü

REKLAMCILIK BÖLÜMÜ TANITIMI
Üniversite sınavına hazırlanan her öğrenci seçeceği bölüm konusunda endişe yaşar. Reklamcılık bölümünü seçmek isteyen öğrenciler için tüm merak edilenleri Daktilos olarak cevaplıyoruz. Reklamcılık bölümü dersleri nelerdir? Reklamcılık bölümü nedir? Reklamcılık bölümü yorumları nelerdir? Reklamcılık bölümü sıralama nasıldır? Reklamcılık bölümü maaş ne kadardır? Reklamcılık bölümü mezunu ne iş yapar? Reklamcılık bölümü maaşları 2019 kaçtır? Reklamcılık bölümü puan kaçtır? Reklamcılık bölümü olan üniversiteler hangileridir? Reklamcılık bölümü okumak kolay mıdır?

REKLAMCILIK BÖLÜMÜ NEDİR?
Reklamcılık bölümü bir ürünü veya hizmetin özelliklerini en iyi şekilde ortaya çıkararak, insanların etkilenmesini ve satın almasını teşvik etmek konusunda eğitim veren bir bölümdür.

REKLAMCILIK BÖLÜMÜNÜ OKUMAK İÇİN NELER GEREKLİDİR?
Reklamcılık bölümünü okumak isteyen bir kişinin normalin üzerinde genel yeteneğe sahip ve genel kültür seviyesi yüksek olmalıdır. Ayrıca sosyoloji, psikoloji ve sanata ilgili, bu alanlarda başarılı ve yaratıcı, hayal gücü fazla, mizah anlayışına sahip biri olmalıdır. Dışa dönük, girişimci, yeniliklere açık ve başkaları ile işbirliği yapabilen biri için reklamcılık bölümü en doğru bölümdür.

REKLAMCILIK BÖLÜMÜNÜN AMACI NEDİR?
Reklamcılık bölümü bir ürün veya hizmetin sahibi ile müşteriyi buluşturarak en iyi hizmetin verilmesini amaçlar.

REKLAMCILIK BÖLÜMÜ HANGİ PUAN TÜRÜNDE ÖĞRENCİ ALIR?
Reklamcılık bölümü TM puan türü ile öğrenci alır.

REKLAMCILIK BÖLÜMÜ MEZUNLARI NE YAPAR?
Reklamcılık bölümünü başarı ile bitiren kişiler “Reklamcı” unvanı alır.  Reklamcılar satılması istenen mal veya hizmetin niteliklerini belirler, daha sonra bu mal veya hizmete kimlerin ihtiyaç duyabileceği konusunda ön araştırma yapar. Bu gruplara malı tanıtmak için etkileyici tanıtım malzemelerinin tasarımlarını hazırlar (gazete, dergi, ilan metinleri, grafik tasarımları, afiş, bilboard, yol panosu, TV. sinema filmi, senaryo, görüntü ve sözleri, radyo spotları vb.) Son olarak reklama yönelik olarak hazırlanan kompozisyonların basımı, çekimi, yayını ve benzeri çalışmaları kontrol eder ve çalışmaların hedef kitleye ulaşmasını sağlar.

REKLAMCILIK BÖLÜMÜ KOLAY MI?
Reklamcılık bölümü yaratıcılığın ön planda olduğu bir bölümdür. Kişi bu bölümde kendi başarısını ancak bu şekilde ortaya koyabilir. Reklamcılık bölümü ayrıca birçok teknolojik aleti kullanma zorunluluğuna sahiptir. Sektörde geniş bir yer edindiği için kişinin yeniliklere açık olması gerekir. Bu nedenle reklamcılık bölümünü seçmek isteyen kişilerin iyi düşünmelerini tavsiye ediyoruz.

REKLAMCILIK BÖLÜMÜ İŞ İMKÂNLARI NELERDİR?
Reklamcılık bölümü mezunları hem reklam ajanslarında görev alabilir hem çeşitli şirketlerin reklam ve halkla ilişkiler birimlerinde hem de kendi reklam ajanslarını açabilirler.
-Özel sektöre ait firmalar
-Web Tasarım firmaları
-Araştırma ve planlama uzmanı
-Müşteri temsilcisi
-Prodüktör
-Medya ajanslarında medya planlamacısı, sosyal medya uzmanı, proje direktörü,
-Reklamveren tarafında ise marka sorumlusu, kurumsal iletişim sorumlusu olarak çalışabilirler.

REKLAMCILIK BÖLÜMÜ ÇALIŞMA ALANLARI NELERDİR?
Reklamcılar, kamu ya da özel sektörün “Halkla İlişkiler” bölümlerinde çalışabildiği gibi reklam ajanslarında da çalışabilirler.
Günümüzde birçok ürün ve hizmetin bulunması, reklamcılık sektörüne olan ihtiyacı artırmıştır. Bu nedenle de reklamcılık iş sahası artmıştır. Ayrıca bayanların bu meslekte çalışma oranları yüksektir.
Reklamcılar farklı alanlarda da eğitimlerini sürdürebilirler. Örneğin fotoğrafçılık ve grafikerlik gibi.

REKLAMCILIK BÖLÜMÜ DERSLERİ NELERDİR?
1.Yıl:  Temel Bilgi Teknolojileri 1, İktisada Giriş,  Genel İşletme,  İletişim Bilgisi,  Pazarlama Yönetimi, Psikoloji,  Siyasal İletişim, Temel Bilgi Teknolojileri 2, Halkla İlişkiler,  Yeni İletişim Teknolojileri, Kültür Tarihi, Sözlü ve Sözsüz İletişim,                 Marka ve Yönetimi, Bütünleşik Pazarlama İletişimi, Stratejik İletişim

2.Yıl: Atatürk İlkeleri Ve İnkılap Tarihi 1, İkna Edici İletişim, Kurumsal İletişim, Halkla İlişkiler Uygulama Teknikleri,  Halkla İlişkiler Yönetimi,  İletişim Araştırmaları, Reklamcılık, Kurum Kültürü, Atatürk İlkeleri Ve İnkılap Tarihi 2, Kriz İletişimi Ve Yönetimi, Görsel Kültür, Halkla İlişkiler Uygulamaları ve Örnek Olaylar, Halkla İlişkiler Yazarlığı, Kurumsal Sosyal Sorumluluk, Medya Sosyolojisi, Kurumsal Kimlik Ve İmaj Yönetimi

3.Yıl: Almanca 1,  Fransızca 1, İngilizce 1, Kamusal Halkla İlişkiler, Tanıtım Ve Pazarlama 1, İnternet Ve Mobil Pazarlama, Medyada Eleştirel Yaklaşımlar, Kurumiçi Halkla İlişkiler, Medyada Dil Kullanımı, Almanca 2, Fransızca 2,  İngilizce 2, Medya İlişkileri,  Lobicilik Ve Halkla İlişkiler,  Kamu Diplomasisi Ve Uluslararası Halkla İlişkiler, Sürdürülebilirlik ve Halkla İlişkiler, Hizmet Pazarlaması

4.Yıl: Türk Dili 1, Tüketici Davranışları, Medya Planlama, Medya Hukuku, Girişimcilik ve İş Kurma, Halkla İlişkiler Kampanya Analizi, İtibar Yönetimi, Türk Dili 2, Sosyal Medya, Reklamda Yaratıcılık ve Yazarlık, Medya ve Etik, Medya ve Reklam, Halkla İlişkiler Araştırmaları, Reklam Kampanya Analizi

REKLAMCILIK BÖLÜMÜ OLAN ÜNİVERSİTELER HANGİLERDİR?
EGE ÜNİVERSİTESİ (Ücretsiz)
(İletişim Fakültesi)
EGE ÜNİVERSİTESİ (KKTC Uyruklu)(Ücretsiz)
(İletişim Fakültesi)
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ (Ücretsiz)
(İletişim Fakültesi)
SELÇUK ÜNİVERSİTESİ (Ücretsiz)
(İletişim Fakültesi)
SELÇUK ÜNİVERSİTESİ (İÖ)
(İletişim Fakültesi)
BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ (İngilizce) (Ücretli)
(İletişim Fakültesi)
BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ (İngilizce) (Burslu)
(İletişim Fakültesi)
BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ (İngilizce) (%50 İndirimli)
(İletişim Fakültesi)
İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ (Burslu)
(İletişim Fakültesi)
İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ (%75 İndirimli)
(İletişim Fakültesi)
İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ (İngilizce) (Burslu)
(İletişim Fakültesi)
İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ (İngilizce) (%50 İndirimli)
(İletişim Fakültesi)
İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ (İngilizce) (%25 İndirimli)
(İletişim Fakültesi)
KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ (İngilizce) (Burslu)
(İletişim Fakültesi)
KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ (İngilizce) (%50 İndirimli)
(İletişim Fakültesi)
KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ (İngilizce) (%75 İndirimli)
(İletişim Fakültesi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir