Sosyal Hizmetler Bölümü Okumak İçin Kaç Net Gerekir

SOSYAL HİZMETLER BÖLÜMÜ TANITIMI
Üniversite sınavına hazırlanan her öğrenci seçeceği bölüm konusunda endişe yaşar. Sosyal hizmetler bölümünü seçmek isteyen öğrenciler için tüm merak edilenleri Daktilos olarak cevaplıyoruz. Sosyal hizmetler bölümü nedir? Sosyal hizmetler bölümü puanları nelerdir? Sosyal hizmetler bölümü dersleri nelerdir? Sosyal hizmetler bölümü atamaları nasıldır? Sosyal hizmetler bölümü yorumlar nasıldır? Sosyal hizmetler bölümü iş ilanları nelerdir? Sosyal hizmetler bölümü maaşı ne kadardır? Sosyal hizmetler bölümü 2 yıllık bir bölüm müdür? Sosyal hizmetler bölümü iş ilanları nelerdir?

SOSYAL HİZMETLER BÖLÜMÜ NEDİR?
Sosyal hizmetler bölümü, toplumdaki bireylerin yeteneklerini en iyi şekilde ortaya çıkarabileceği, onlara yardım eli uzatarak ihtiyaçlarının nasıl karşılaşılacağı konusunda eğitim ve araştırmalar yapılan bir bölümdür.

SOSYAL HİZMETLER BÖLÜMÜNÜ OKUMAK İÇİN NELER GEREKLİDİR?
Sosyal hizmetler bölümünü okumak isteyen kişilerin öncelikle sorunları olan bireylere karşı hoşgörülü bir dille yaklaşmayı bilen, yapıcı ve lider ruhlu kimseler olmalıdır. Ayrıca toplumun refah ve huzurunun sağlaması konusunda kampanyalar düzenleyebilmelidir.

SOSYAL HİZMETLER BÖLÜMÜNÜN AMACI NEDİR?
Sosyal hizmetler bölümünün amacı sorunları olan yediden yetmişe, kadın ya da erkek demeden tüm bireylere çözüm olabilmektir. O kişileri korumak ve topluma kazandırmayı amaçlamak en büyük gayeleridir.

SOSYAL HİZMETLER BÖLÜMÜ HANGİ PUAN TÜRÜNDE ÖĞRENCİ ALIR?
Sosyal hizmetler bölümü EA puan türü ile öğrenci almaktadır.

SOSYAL HİZMETLER BÖLÜMÜ DERSLERİ NELERDİR?
1.Yıl: Sosyal Politika, Hukukun Temel Kavramları,  Temel İnsan Hakları Bilgisi I, Psikoloji,  Sosyal Hizmete Giriş, Sosyolojiye Giriş, Yabancı Dil I, Temel İnsan Hakları Bilgisi II, Sağlık Hukuku, Etkili İletişim Teknikleri,  Girişimcilik,                 Temel İlk Yardım Bilgisi,  Sosyal Hizmet Kuruluşları,  Sosyal Sorunlar, Yabancı Dil II

2.Yıl: Sosyal Güvenlik,    Sosyal Psikoloji I, Özel Gereksinimli Bireyler ve Bakım Hizmetleri, Sosyal Hizmet Kuramları I, Türkiye’nin Toplumsal Yapısı,  Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I, Türk Dili I, Aile Psikolojisi ve Eğitimi, Sosyal Psikoloji II,                Sosyal Hizmet Yönetimi Zorunlu , Sosyal Hizmet Mevzuatı, Sosyal Hizmet Kuramları II, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi II, Türk Dili II

3.Yıl: Sosyal Bilimlerde Araştırma Yöntemleri, İkna Edici İletişim Zorunlu , İnsan Davranışı ve Sosyal Çevre I,  Yaşlılarla Sosyal Hizmet, Tıbbi ve Psikiyatrik Sosyal Hizmet, Toplumsal Cinsiyet Sosyolojisi, Engelli Bakımı ve Rehabilitasyonunu Planlama, İnsan Davranışı ve Sosyal Çevre II,  Engellilerle Sosyal Hizmet Zorunlu , Aile ve Çocukla Sosyal Hizmet  Zorunlu,Sokak Sosyal Hizmeti ve Adli Sosyal Hizmet, Sosyal Hizmet Etiği

4.Yıl: Sosyal Hizmet Uygulaması I, Göçmen ve Sığınmacılarla Sosyal Hizmet, Görüşme Teknikleri, Sosyal Hizmet Uygulaması II, Psiko-Sosyal Rehabilitasyon

SOSYAL HİZMETLER BÖLÜMÜ MEZUNLARI NE YAPAR?
Sosyal hizmetler bölümünü bitiren öğrenciler “Sosyal Çalışmacı” ünvanını alır. Sosyal çalışmacılar, korunmaya ve yardıma muhtaç her bireyin sorunlarının çözümünde bireylere, mesleki bilgi ve becerisiyle yardımcı olmaktadırlar. Ayrıca bu sorunların toplumsal olarak önlenmesi ve çözülmesi için kurumlar aracılığı ile kampanyalar başlatmaktadır.

SOSYAL HİZMETLER BÖLÜMÜ KOLAY MI?
Sosyal hizmetler bölümünü okumak isteyen kişilerin öncelikle insanlara karşı yardım etmekten hoşlanması gerekmektedir. Sorunları olan insanları anlayabilmeli ve onlara çözüm yolu oluşturabilmelidir.

SOSYAL HİZMETLER BÖLÜMÜ İŞ İMKÂNLARI NELERDİR?
Sosyal hizmetler bölümünden mezun olanların sayısı son yıllarda artış göstermektedir. Artık sosyal hizmetler bölümünü okuyayım direk atanırım anlayışı çöktü. Birçok sosyal hizmetler mezunu açıkta bulunmaktadır. Bu bölümün iyi yanı ise devlette çalışmak tek seçenek değildir. Sosyal hizmetler bölümünün özel sektörde de birçok iş imkânı bulunmaktadır. Bu nedenle bu bölümü okumak isteyenlerin kendilerini başka alanlarda da geliştirmesi gerektiğini düşünüyoruz. Dil öğrenebilir ya da birçok eğitime katılabilirsiniz. Bu sayede özel sektörde çalışma şansınızı arttırmış olursunuz.

SOSYAL HİZMETLER BÖLÜMÜNÜN ÇALIŞMA ALANLARI NELERDİR?
KTO KARATAY ÜNİ. (KONYA)
İSTANBUL 29 MAYIS ÜNİ.
İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİ.
ANKARA ÜNİ.
HACETTEPE ÜNİ. (ANKARA)
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİ.
İSTANBUL ÜNİ.-CERRAHPAŞA
GAZİ ÜNİ. (ANKARA)
ANKARA YILDIRIM BEYAZIT ÜNİ.
BAŞKENT ÜNİ.
SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİ. (İSTANBUL)
ONDOKUZ MAYIS ÜNİ. (SAMSUN)
KOCAELİ ÜNİ.
İSTİNYE ÜNİ. (İSTANBUL)
SAKARYA ÜNİ.
ÜSKÜDAR ÜNİ. (İSTANBUL)
MANİSA CELÂL BAYAR ÜNİ.
İSTANBUL MEDENİYET ÜNİ.
MALTEPE ÜNİ. (İSTANBUL)
SELÇUK ÜNİ. (KONYA)
AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİ.
SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİ. (ISPARTA)
İSTANBUL AYDIN ÜNİ.
KIRIKKALE ÜNİ.
YALOVA ÜNİ.
NECMETTİN ERBAKAN ÜNİ. (KONYA)
MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİ.
İSTANBUL KENT ÜNİ.
İSTANBUL GELİŞİM ÜNİ.
BİRUNİ ÜNİ. (İSTANBUL)
İSTANBUL AREL ÜNİ.
SİVAS CUMHURİYET ÜNİ.
DÜZCE ÜNİ.
AVRASYA ÜNİ. (TRABZON)
UŞAK ÜNİ.
BURDUR MEHMET AKİF ERSOY ÜNİ.
KARABÜK ÜNİ.
RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİ. (RİZE)
İSTANBUL ESENYURT ÜNİ.
FIRAT ÜNİ. (ELAZIĞ)
MANİSA CELÂL BAYAR ÜNİ.
MARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİ.
AFYON KOCATEPE ÜNİ.
ATATÜRK ÜNİ. (ERZURUM)
YALOVA ÜNİ.
ADIYAMAN ÜNİ.
ERZİNCAN BİNALİ YILDIRIM ÜNİ.
GÜMÜŞHANE ÜNİ.
ANADOLU ÜNİ. (ESKİŞEHİR)
BİTLİS EREN ÜNİ.
BİNGÖL ÜNİ.
ŞIRNAK ÜNİ.
GÜMÜŞHANE ÜNİ.
GİRNE ÜNİ.
KIBRIS SAĞLIK VE TOPLUM BİLİMLERİ ÜNİ.
YAKIN DOĞU ÜNİ. (LEFKOŞA)
ALTINBAŞ ÜNİ. (İSTANBUL)
LEFKE AVRUPA ÜNİ.
NİŞANTAŞI ÜNİ. (İSTANBUL)
ULUSLARARASI KIBRIS ÜNİ.
YAKIN DOĞU ÜNİ. (LEFKOŞA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir