Yapay Zeka Mühendisliği Okunur Mu

YAPAY ZEKA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ TANITIMI

Üniversite sınavına hazırlanan her öğrenci seçeceği bölüm konusunda endişe yaşar. Yapay zekâ mühendisliği bölümünü seçmek isteyen öğrenciler için tüm merak edilenleri cevaplıyoruz. Yapay zeka mühendisliği bölümü sıralama? Yapay zeka mühendisliği bölümü dersleri? Yapay zeka mühendisliği bölümü puanları? Yapay zeka mühendisliği bölümü hangi üniversitelerde var?

YAPAY ZEKA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ NEDİR?
Yapay zeka mühendisliği bölümü normalde insan zekasının yapabileceklerini yapay akıllar ile birlikte üretmektir.

YAPAY ZEKA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜNÜ OKUMAK İÇİN NELER GEREKLİDİR?
Yapay zeka mühendisliği bölümünü okumak isteyen kişilerin öncelikle bilime meraklı, bilimde gerçekleşen her durumu yakından takip eden ve teknoloji aşığı kişiler olması gerekir. Başta matematik olmak üzere mühendislik bölümüne ait derslerde başarılı olması gerekir. Akademik olarak üst sıralarda olan öğrenciler bu bölüm için biçilmiş kaftandır.

YAPAY ZEKA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜNÜN AMACI NEDİR?
Yapay zeka mühendisliği bölümünün amacı normalde insan zekasının yapabileceklerini yapay akıllar ile birlikte üretebilecek uzman kişiler yetiştirmektir.

YAPAY ZEKA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ HANGİ PUAN TÜRÜ İLE ÖĞRENCİ ALIR?
Yapay zeka mühendisliği bölümü SAY puan türü ile öğrenci alır.

YAPAY ZEKA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ MEZUNLARI NE YAPAR?
Yapay zeka mühendisliği bölümü ülkemizde yeni yeni popülerleşmeye başlayan bir bölümdür. Teknoloji ve bilimin ilerlemesiyle geleceğin gözde mesleklerinden biri olacaktır. Yapay zeka mühendisliği bölümleri yeni bir alan gibi gözüküyor olsa da bilgisayar mühendisliği bölümünün bir alt dalıdır. Yani bilgisayar mühendislerinin çalışacakları alanlarda çalışabilirler.

YAPAY ZEKA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ KOLAY MI?
Yapay zeka mühendisliği bölümü sayısal bir bölüm olduğu için öğrenciyi zorlayabilir. Lakin kendini geliştirebilen azimli, hırslı ve çalışkan bireyler başarıya her zaman ulaşır. Yapay zeka mühendisliği bölümü geleceğin gözde bölümlerinden bir olacaktır. Bu nedenle gönül rahatlığı ile seçilebilir.

YAPAY ZEKA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ İŞ İMKANLARI NELERDİR?
Yapay zeka mühendisliği bölümünün bilgisayar mühendisliği bölümünün bir alt dalı olduğunu belirtmiştik. Hal böyle olunca nasıl bilgisayar mühendisleri yazılım şirketleri olmak üzere birçok alanda çalışabiliyorsa, yapay zeka mühendisleri de bu alanlarda rahatça iş bulabilir. Ek olarak hastaneler, fabrikalar ve hizmet sektörü gibi alanlarda yapay zeka mühendisliği bölümünün iş alanı olacaktır. Şu an Türkiye’de sınırlı okulda bu bölüm açılmıştır. Kontenjanları da oldukça düşüktür. Zamanla duyulan ihtiyaçtan dolayı da artacaktır.

YAPAY ZEKA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ÇALIŞMA ALANLARI NELERDİR?

-Yazılım Şirketleri

-Üniversiteler

-Hastaneler

-Fabrikalar

-Hizmet Sektörü

YAPAY ZEKA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ DERSLERİ NELERDİR?
1.Yıl: Matematik, fizik ve programlama dersleri ile bilgisayar mühendisliği dersleri bir arada görülür.

2.Yıl: Yapay Zeka’nın Temelleri ve Makine Öğrenmesi dersleri görülür.

 1. ve 4. Yıl: Yapay Zeka’ya odaklı dersler görülür.
 2. YAPAY ZEKA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ OLAN ÜNİVERSİTELER HANGİLERİDİR?
  Hacettepe Üniversitesi
  TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  Boğaziçi Üniversitesi
  Bahçeşehir Üniversitesi
  İstinye Üniversitesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir